Partnerzy portalu
Dzisiaj Dzień Czerwonej Ostrej Papryczki Chili 3 lipca to dzień Czerwonej Ostrej Papryczki Chili/ fot. shutterstock

Dzisiaj Dzień Czerwonej Ostrej Papryczki Chili

Autor: www.horecatrends.pl Data: 03 lipca 2021 17:20

3 lipca obchodzimy Dzień Czerwonej Ostrej Papryczki Chili, która nadaje życiu i potrawom pikantny smak.

Wyrazisty czerwony kolor, ostry smak – obok papryczki chili nie da się przejść obojętnie. Ma ona także właściwości lecznicze. Jak wynika z badań naukowych regularne spożywanie czerwonej papryczki chili może przedłużyć życie.

 

Papryczka chilli - fakty i mity

Przez lata na temat ostrych papryczek chili pojawiło się mnóstwo mitów i nieprawdziwych informacji. Dziś wiadomo, że stanowią cenny dodatek do wielu potraw, nadając im charakter, ale też wykazują pewne zdrowotne właściwości - jako środek rozgrzewający mięśnie i stawy oraz wspomagający leczenie raka.

Za ostry smak papryki chili odpowiada kapsaicyna, która ma własności drażniące i rozgrzewające skórę i błony śluzowe. Wywołuje uczucie ciepła i zaczerwienienie skóry i błon śluzowych, jednak nie powoduje ich stanu zapalnego, jak np. pieprz czy gorczyca. Silnie piekący smak, jaki odczuwamy przy doustnym spożyciu papryki chili wywołany jest przez podrażnienie zakończeń czuciowych oraz termicznych nerwów. Drogą odruchową powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych błon śluzowych i skóry oraz położonych pod nimi narządów. 

 

Chili stosowane jest przede wszystkim w tych kuchniach narodowych, których dania cechują się ostrym smakiem. Z pewnością doskonale sprawdzi się ona podczas przygotowywania dań rodem z Meksyku, Portugalii, Indii i Dalekiego Wschodu. Dzięki nim przygotować można między innymi różnego rodzaju sosy i salsy (np. tabasco), idealnie nadają się jako dodatki do marynat do mięs, a także wielu innych dań. Nikt nie wyobraża sobie chyba prawdziwych meksykańskich enchiladas lub klasycznych tortilli bez pikantnego smaku chilli. Inne przykładowe dania z tym pikantnym warzywem – surowym lub w formie sproszkowanej to m.in. chili con carne, kurczak po indyjsku z chilli i ananasem, krewetki na ostro, kurczak w sosie hoisin, żeberka na ostro, tajska zupa z mleczkiem kokosowym, sałatka z pomidorkami cherry i papryczką chili, sałatka z kurczaka na ostro, czy sałatka makaronowa z papryczką chili i tuńczykiem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz