Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Cytrynówkiwww.horecatrends.pl - 31 maja 2021 11:15


Ostatni dzień maja to kolejna kulinarna uczta. Świętujemy Międzynarodowy Dzień Cytrynówki.

Cytrynówka to rodzaj likieru smakowego o smaku i zapachu cytryny. Napój pozyskiwany z mieszkanki skórki cytrynowej, syropu cukrowego, wody i alkoholu o stężeniu minimum 40% przyrządzonej w odpowiednich proporcjach.

{instagram;https://www.instagram.com/p/CPTNP7un2P_/}

Cytrynówka - właściwości odżywcze

Podobno sekretem udanej Cytrynówki jest nie miąższ, ale aromat i smak pozyskany z cienko obranej skórki cytrynowej. Cytrynówka jest skarbnicą witaminy C i świetnie pić ją w okresie podwyższonej zachorowalności na grypę, przeziębienie i osłabienie. Poza tym ma działanie przeciwgorączkowe, działa także pomocniczo w chorobacz pęcherza i jelit.

{instagram;https://www.instagram.com/p/CPYfjkAFkLp/}

Cytrynówka - przepis idealny?

Serwis przepisytradycyjne.pl proponuje przepis na Cytrynówkę idealną - który pochodzi z 1885 roku.

- Cytryny trzeba dokładnie umyć, obrać ze skórki i przekroić na połówki (będzie łatwiej wycisnąć sok). Tak przygotowane cytryny należy zalać 1 litrem spirytusu. Pozostawić cytryny na 24 godziny.

- Następnego dnia przygotowujemy syrop: gotujemy wodę z cukrem.
Cytryny wyjmujemy ze spirytusu i wyciskamy sok. Mieszamy spirytus z sokiem.

- Do naczynia z ostudzonym syropem wlewamy spirytus z cytrynowym sokiem i mieszamy, aby wszystko się dokładnie połączyło.

- Chłodzimy i gotowe 

{instagram;https://www.instagram.com/p/CPP1vY6sDI6/}

Cytrynówka pomaga pozbyć się niestrawności po ciężkim posiłku. O jej właściwościach leczniczych decydują m.in. flawonoidy, wykazujące działanie przeciwutleniające i zwalczające nadmiar wolnych rodników, które sprzyjają powstawaniu wielu chorób, m.in. miażdżycy i raka.