Partnerzy portalu
Enoturystyka po polsku, czyli podróże Szlakiem Polskich Winnic Podróże szlakiem polskim winnic stają się coraz bardziej popularne. / fot. materiały prasowe

Enoturystyka po polsku, czyli podróże Szlakiem Polskich Winnic

Autor: oprac. JS Data: 04 czerwca 2022 11:29

Choć produkcja wina w Polsce odrodziła się zaledwie kilkanaście lat temu, to ich jakość jest już bardzo wysoka. Dlatego zamiast podróżować po najsłynniejszych krajach winiarskich warto wybrać się w podróż Szlakiem Polskich Winnic. Na Roztoczu dzięki dużemu nasłonecznieniu i licznym wzniesieniom terenu można poczuć się nawet jak w Toskanii.

Roztocze to malowniczy region na południowo-wschodnim krańcu Polski, który rozciąga się przez województwa lubelskie i podkarpackie aż do Lwowa. Jego polska część słynie zarówno z jakościowych win owocowych oraz gronowych jak i pysznej kuchni, która jest bardzo przyjazna również wegetarianom. Warto skosztować m.in. cebularza, pierogów z bobem oraz regionalnego twarogu z ziołami.

Roztoczański Szlak Winnic

Choć historycznie z winem w Polsce najbardziej kojarzy się Polakom woj. lubuskie to warto wiedzieć, że tradycje winiarskie na Roztoczu sięgają już średniowiecza. Roztocze jest jednym z najcieplejszych regionów w naszym kraju, dlatego to doskonały teren do zakładania winnic. Na tę chwilę jest ich już kilkanaście i z roku na rok ta liczba systematycznie wzrasta. Winnice są położone na wzgórzach, z których można podziwiać malowniczą okolicę. Winiarze chętnie oprowadzają po swoich włościach, opowiadając przy tym wspaniałe historie nie tylko o winie.

W tym regionie są produkowane wszystkie rodzaje wina od wytrawnych po deserowe. Prócz win gronowych m.in. ze szczepów johanniter, riesling, regent, seyval blanc, czy  solaris. Roztocze słynnie również z jakościowych win owocowych, bo ta część Polski znajduje się w ścisłej czołówce największych producentów porzeczek, agrestu i malin.

Festiwal Win Polskich i Produktów Regionalnych w Zamościu

Podróżując po Roztoczu warto również odwiedzić Zamość. Obowiązkowym punktem turystycznym miasta jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Stare Miasto.

Wielbiciele wina i roztoczańskiej kuchni regionalnej szczególnie powinni odwiedzić  Zamość w połowie sierpnia, kiedy to ma miejsce Festiwal Win Polskich i Produktów Regionalnych „W poszukiwaniu prawdziwego smaku”. Rynek Wielki w Zamościu zmienia się na jeden dzień w winną stolicę Polski, gdzie można spotkać winiarzy z Roztocza oraz okolic i degustować wina ich produkcji. Na festiwalu będą również producenci innych tradycyjnych, naturalnych przysmaków regionalnych, m.in. sera, miodów, kiszonek, chlebów i ciast.

„W poszukiwaniu prawdziwego smaku” to festiwal, który na dobre wpisał się w cykl stałych wydarzeń organizowanych w Zamościu i z każdym rokiem zyskuje większą popularność. Polskie wina choć są coraz popularniejsze to wciąż trudno dostępne ze względu na stosunkowo niewielką produkcję w porównaniu do topowych, europejskich krajów winiarskich jak Hiszpania, Włochy czy Francja. Wina owocowe i gronowe z Roztocza powstają według tradycyjnych receptur i nawiązują do wszystkiego co najlepsze w polskich tradycjach winiarskich. A dzięki festiwalowi mamy możliwość poznania winiarzy z tego regionu i ich wyrobów w ciągu jednego dnia - zaprasza Zuzanna Amarante, Fundacja Winiarnie Zamojskie.

Festiwal Win Polskich i Produktów Regionalnych odbędzie się 13 sierpnia 2022 r. na Rynku Wielkim w Zamościu. Start o godz. 10.00. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Winiarnie Zamojskie oraz miasto Zamość.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz