Partnerzy portalu
Fala upałów wkroczyła nad Polskę Fala upałów wkroczyła nad Polskę; fot. unsplash

Fala upałów wkroczyła nad Polskę

Autor: PAP Data: 18 czerwca 2022 14:28

W sobotę od zachodu do Polski wkroczyła fala upałów z temperaturami do 34 stopni Celsjusza - powiedział Mateusz Barczyk, synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMWG-PIB.

Upały w Polsce

Jak przekazał Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, od zachodu do Polski wkracza fala upałów, która będzie stopniowo obejmować coraz większe obszary kraju. W nocy na zachodzie Polski spodziewane są tzw. noce tropikalne, z temperaturą powyżej 20 stopni Celsjusza.

"Dzisiaj, w okolicach południa, pojawiły się pierwsze wartości rzędu 30 stopni Celsjusza w województwie lubuskim. W kolejnych godzinach strefa upałów będzie się powiększać, obejmując obszary objęte ostrzeżeniami pierwszego i drugiego stopnia dla województw lubuskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i opolskiego. W województwie lubuskim prognozowane są temperatury do 34 stopni. W centralnej Polsce termometry wskażą niemal 30 stopni. Na drugim biegunie znajdą się Suwałki z 20 stopniami, Podhale - 23 i strefa nadmorska z temperaturą 21-23 stopni. Tylko w Świnoujściu prognozowane jest 26 stopni" - powiedział Barczyk.

Noc ma być pogodna, bez większego zachmurzenia. Jedynie na Pomorzu będzie więcej chmur i w strefie nadmorskiej mogą pojawić się przelotne opady deszczu i burze. Temperatura od 12 stopni w Zakopanem, 13 w Suwałkach i nad morzem do powyżej 20 stopni w Zgorzelcu i Zielonej Górze. 

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz