Partnerzy portalu
Fundacja Ronalda McDonalda przebadała ponad 73 tys. dzieci Fundacja Ronalda McDonalda działa już w Polsce 16 lat; fot. shutterstock

Fundacja Ronalda McDonalda przebadała ponad 73 tys. dzieci

Autor: PAP Data: 18 listopada 2021 12:25

Ponad 190 tys. badań USG dla ponad 73 tys. dzieci w mobilnych klinikach Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce – to bilans 16 lat działań tej organizacji w Polsce.

W czwartek Fundacja Ronalda McDonalda podsumowała 16 lat programu bezpłatnych badań profilaktycznych USG dzieci, prowadzonych w ramach projektu "NIE nowotworom u dzieci".

Fundacja Ronalda McDonalda

Zgodnie z informacjami przesłanymi przez fundację od 2005 r. w mobilnych klinikach tej organizacji przeprowadzono ponad 190 tys. badań USG dla ponad 73 tys. dzieci poniżej 6 lat. Badanie obejmuje tarczycę, węzły chłonne, narządy jamy brzusznej i mosznę u chłopców.

Zdiagnozowano ponad 18 tys. nieprawidłowości, skutkujących skierowaniem dziecka do dalszej konsultacji medycznej. Zmiany i patologie dotyczyły przede wszystkim węzłów chłonnych i tarczycy, narządów jamy brzusznej, układu moczowego i narządów płciowych. U ponad 3,3 tys. dzieci diagnoza dotyczyła podejrzenia zmian onkologicznych, w kilkunastu przypadkach wykryto rozwinięte guzy, potwierdzone badaniami histologicznymi.

"Jeśli można pomóc chociaż jednemu dziecku, to warte jest to każdego wysiłku. Nasza fundacja korzysta ze swojego ogólnoświatowego doświadczenia nabytego w 62 krajach. Dysponujemy sprawdzoną wiedzą i profesjonalnymi technikami leczniczymi. Aczkolwiek w Polsce wypracowaliśmy oryginalne programy medyczne" - powiedział prof. Adam Jelonek, autorytet w dziedzinie pediatrii i nefrologii, honorowy prezes zarządu fundacji.

Prof. Jerzy R. Kowalczyk, specjalista onkologii i hematologii dziecięcej, genetyki klinicznej i transplantologii klinicznej, podkreślił, że każdy lekarz, zwłaszcza pierwszego kontaktu, powinien zachował czujność podczas badania małego pacjenta, ponieważ zawsze można się zetknąć z dzieckiem chorym na nowotwór.

Partnerami naukowymi programu "NIE nowotworom u dzieci" są Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne. Program wspierają także samorządy, organizacje społeczne i firmy.

Do projektu włączyło się także Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - wsparcie dotyczyć będzie profilaktyki jamy ustnej u dzieci. Jak poinformowała prezes tego centrum Justyna Mieszalska, polskie dzieci cierpią na schorzenia jamy ustnej i zębów zdecydowanie częściej niż ich rówieśnicy w Europie. "Wielu rodziców nie ma świadomości, że właśnie w pierwszym roku życia wizyty u dentysty powinny odbywać się trzykrotnie: w 6., 9. i 12. miesiącu życia" - zauważyła.

Założona w 2002 r. Fundacja Ronalda McDonalda należy do sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities, która wspiera szpitale w 65 krajach na świecie. W Polsce kluczowe programy fundacji to Domy Ronalda McDonalda - komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin długo leczonych dzieci oraz lokalizowane w szpitalach pediatrycznych pokoje rodzinne, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z pokojów dziennego pobytu, pralni, kuchni, salonów i z łazienek.

Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt "Łóżko dla rodzica". W jego ramach oddziały dziecięce w szpitalach są wyposażane w wygodne łóżka z kompletami pościeli, składane na dzień i używane jako fotel.

Dom Ronalda McDonalda

Pierwszy Dom Ronalda McDonalda w Polsce powstał w 2015 r. przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Obiekt zajmuje 1,2 mkw. Jednocześnie z pobytu w tym miejscu może korzystać 20 rodzin. Najdłuższy pobyt jednej rodziny to 382 dni.

W marcu 2021 r. w kampusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego została ukończona budowa drugiego domu. Obiekt z 25 pokojami jest od czerwca wsparciem dla pacjentów Szpitala Pediatrycznego WUM.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz