Partnerzy portalu
Good Food Concept: food&vodka pairing to łączenie potraw ze szlachetnymi alkoholami Piotr Popiński, restaurator i pomysłodawca Jedz Pij Warszawo, fot. materiały prasowe

Good Food Concept: food&vodka pairing to łączenie potraw ze szlachetnymi alkoholami

Autor: Jakub Szymanek/horecatrends.pl Data: 04 lutego 2020 08:14

Nowatorska metoda food&vodka pairing przyciąga licznych gości nie tylko z Polski, ale i ze świata. Polega na łączeniu potraw ze szlachetnymi alkoholami – powiedział w rozmowie z nami Piotr Popiński, właściciel grupy restauracyjnej Good Food Concept, prowadzącej restauracje: Elixir by Dom Wódki, Folk Gospoda, Czerwony Wieprz oraz The Roots Bar & More.

Na rynku rozwija się zjawisko premiumizacji alkoholi. Konsumenci stawiają bardziej na jakość a nie ilość trunku. Potwierdza to Piotr Popiński, analizując wybory gości festiwalu „Jedz Pij Warszawo”.

– Zdecydowanie tak. Trend ten wyznaczyły zmieniające się w ostatnich latach upodobania konsumentów oraz ewolucja kultury spożywania mocnych alkoholi. W związku z tym Polacy coraz częściej sięgają po jakościowe wódki z wyższej półki cenowej chcąc delektować się ich wyszukanym smakiem – ocenił.

Właściciel grupy restauracyjnej Good Food Concept zwrócił uwagę także na coraz bardziej popularne łączenie kuchni z wyszukanymi trunkami.

– Nowatorska metoda food&vodka pairing przyciąga licznych gości nie tylko z Polski, ale i ze świata. Polega na łączeniu potraw ze szlachetnymi alkoholami. Zdaniem profesora Herve This, wynalazcy kuchni molekularnej nasze autorskie połączenie żurku z domową „chrzanówką” to „perfekcyjna para” idealnie obrazująca zalety foodpairingu. W karcie znajdziemy popularne na polskich stołach przysmaki, których nazwy brzmią znajomo, ale podane są w niekonwencjonalny sposób. Najpopularniejsze dania jak tatar, żurek, kaczka czy kotlety mielone są dowodem, że nasza kultura kulinarna w niczym nie ustępuje kuchniom innych narodów. Na przykład tradycyjne nóżki wieprzowe podawane są z chrzanową panna cottą, kawiorem z octu i musem z pieczonego czosnku, zaś kaczka występuje w połączeniu z jabłkowym strudlem, puree z pieczonego selera oraz sosem jarzębinowym. Kotlety de volaille serwujemy z białą truflą, a kaszankę w tempurze – wyliczył Piotr Popiński

– Cała karta restauracji Elixir, od przystawek, przez zupy i dania główne, aż do deserów, jest skonstruowana w ten sposób, że do każdego dania dobrane są dwa alkohole, podawane w małych, degustacyjnych porcjach, które po połączeniu mają podkreślić wzajemne walory – dodał.

Czytaj również: Piotr Popiński, Good Food Concept: rośnie świadomość i kultura spożycia wódki w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz