Partnerzy portalu
Grycan Lody od Pokoleń: Pandemia nie zatrzyma trendów wegańskich Grycan Lody od Pokoleń: Pandemia nie zatrzyma trendów wegańskich, fot. facebook.com/grycan

Grycan Lody od Pokoleń: Pandemia nie zatrzyma trendów wegańskich

Autor: portalspozywczy.pl Data: 19 czerwca 2020 11:48

Lody wegańskie wpisują się w aktualne światowe trendy związane z szeroko pojętą ekologią. Z roku na roku zainteresowanie takimi produktami jest coraz większe i kategoria ma przed sobą przyszłość. – Wątpliwe jest, że osoby, które zrezygnowały z jedzenia produktów odzwierzęcych, z powodu pandemii miałyby zmienić swoje preferencje – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Małgorzata Grycan, współwłaścicielka Grycan Lody od Pokoleń.

- Lody wegańskie wpisują się w aktualne światowe trendy, w których istotne są wszystkie aspekty związane z szeroko pojętą ekologią. Już od jakiegoś czasu obserwujemy wzmożone zainteresowanie konsumentów produktami wegańskimi. Co ciekawe, sięgają po nie zarówno zdeklarowani weganie, jak i osoby, które chcą żyć i jeść bardziej ekologicznie, zdrowo, odpowiedzialnie – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Małgorzata Grycan.

- Marka Grycan wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, oferując produkty z najwyższej półki, które odpowiadają na aktualne potrzeby konsumentów. W ubiegłym roku sorbety z owoców Grycan uzyskały znak Vegan. Niedługo  potem wprowadziliśmy do oferty 100% roślinne lody z linii Grycan Vegan w papierowych opakowaniach w trzech wariantach smakowych: Chocolate with Roasted Cocoa Beans, Penaut Butter i Vanilla.  Są one w pełni wegańskie, bezglutenowe, nie zawierają laktozy i posiadają oznaczenia dla osób z cukrzycą - dodaje.

- Dziś trudno przewidzieć jakie będą długofalowe skutki pandemii i w jaki sposób wpłynie ona na trendy związane z ekologią i zdrowym odżywianiem. Jednak wątpliwe jest, że osoby, które zrezygnowały z jedzenia produktów odzwierzęcych, z powodu pandemii miałyby zmienić swoje preferencje. Ta grupa odbiorców jest wierna wartościom, które wyznaje. Podobnie jest z osobami, które nie mogą z różnych powodów spożywać produktów zawierających nabiał. Ci konsumenci zapewne nie zrezygnują z jedzenia lodów wegańskich – mówi Małgorzata Grycan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz