Partnerzy portalu
Grzyby 2022. Jakie mają wartości odżywcze, gdzie ich szukac? 24 września to Dzień Grzyba 2022/fot. shutterstock

Grzyby 2022. Jakie mają wartości odżywcze, gdzie ich szukac?

Autor: MB Data: 24 września 2022 11:25

Sezon grzybowy w pełni. Gdzie ich szukać, czy warto po nie siągać i co z nimi zrobić. Zapraszamy na inspiracje HorecaTrends.pl.

Dzień Grzyba 2022 za nami. Jednak sezon na grzyby trwa w najlepsze. Grzybobranie daje okazję do spaceru, może być niezwykłą przygodą podczas grzybobrania, a zebrane grzyby będą po uprzednim przygotowaniu smakowitym obiadem.

Dzień Grzyba 2022

Do królestwa grzybów zaliczane jest około 14 tys. gatunków wielkoowocnikowych, z czego jadalnych gatunków jest ponad 2 tys. W Polsce występuje około 4,5 tys. gatunków, z czego 1100-1400 zalicza się do potencjalnie zdatnych do spożycia.

Obecnie około 200 gatunków grzybów pozyskiwanych ze stanowisk naturalnych wykorzystuje się do celów spożywczych i leczniczych. Średnie spożycie grzybów leśnych w Polsce wynosi kilka kilogramów rocznie w przeliczeniu na mieszkańca, jednak wśród ludności żyjącej na terenach dużych obszarów leśnych może dochodzić ono do ok. 35 kg na osobę w okresie całego roku. W niektórych rodzinach są one traktowane jako zamiennik mięsa i w sezonie grzybobrania mogą być składnikiem nawet kilku posiłków w ciągu dnia.

 

Grzyby 2022. Po które sięgamy najchętniej

Do najczęściej spożywanych grzybów należą, między innymi: borowik szlachetny (prawdziwek) Boletus edulis, koźlarz babka Leccinum scabrum, koźlarz czerwony Leccinum rufum syn. Leccinum aurantiacum, kilka gatunków podgrzybków (np. podgrzybek brunatny Xerocomus badius) i maślaków (np. maślak zwyczajny Suillus luteus), czubajka kania Macrolepiota procera, pieprznik jadalny (kurka) Cantharellus cibarius, mleczaj rydz Lactarius deliciosus.

Grzyby mają dużą zdolność do kumulowania metali ciężkich w owocnikach, a zależy ona od gatunku i czynników środowiskowych. Badania wskazują, że owocniki zebrane w okolicach zanieczyszczonych metalami ciężkimi miały znacznie większą zawartość tych metali, niż zebrane z terenów nieskażonych. Zatem poza oczywistym zagrożeniem jakim jest omyłkowe spożycie grzybów niejadalnych, co może prowadzić do zatruć pokarmowych, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci, spożywanie w dużych ilościach nawet jadalnych grzybów dziko rosnących może być niebezpieczne, ze względu na możliwe ich skażenie metalami ciężkimi.

Są również badania zaprzeczające powyższej teorii, nie wykazujące zagrożenia ze strony metali ciężkich. Jednak niejednoznaczność wyników badań przekonuje, że nie powinno się spożywać jednorazowo więcej niż 250g grzybów zbieranych ze stanowisk naturalnych, a w ciągu tygodnia nie należy spożywać więcej niż dwóch posiłków obfitujących w grzyby. Warto nadmienić, że szczególnie niekorzystne konsekwencje zdrowotne mogą wystąpić u dzieci u których zatrucie metalami ciężkimi może wpływać na zaburzenia rozwoju organizmu.

Dzień Grzyba 2022. Ile grzybów spożywamy?

Średnie spożycie grzybów leśnych w Polsce wynosi kilka kilogramów rocznie w przeliczeniu na mieszkańca, jednak wśród ludności żyjącej na terenach dużych obszarów leśnych może dochodzić ono do ok. 35 kg na osobę w okresie całego roku. 

Dzień Grzyba 2022. Walory smakowe i zdrowotne grzybów

Grzyby zbieramy dla ich walorów smakowych i aromatycznych. Grzyby są pokarmem mało kalorycznym, zawierają dużo wody i cechują się niską zawartością tłuszczów i węglowodanów. Zawierają pewne ilości witamin zwłaszcza z grupy B, a także D i E w zależności od gatunku grzyba oraz sole mineralne np. związki potasu, fosforu, żelaza. Mogą dostarczyć organizmowi ludzkiemu mikroelementy takie jak: kobalt, cynk, fluor, jod, mangan, miedź. Niektóre gatunki grzybów zawierają także substancje toksyczne, które mogą spowodować śmiertelne zatrucia. Należy umieć odróżnić grzyby jadalne od podobnych do nich grzybów trujących lub niejadalnych.

Grzyby 2022. Jak je zbierać

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrześni podpowiada jak bezpiecznie zbierać grzyby:

1. W razie podejrzenia zatruciem udaj się do lekarza pierwszego kontaktu.

2. Sprawdzaj swoje zbiory dwukrotnie.

3. Zbieracz amator nie może być grzybiarzem super znawcą.

4. Nawet jadalne gatunki grzybów, nieodpowiednio lub zbyt długo przechowywane mogą być szkodliwe, to samo dotyczy ,,robaczywych” lub ,,starych” grzybów.
5. Tak zwane ludowe sposoby na rozpoznanie jadalnych grzybów są zawodne!

6. Jeśli nie jesteś pewien grzyba, to udaj się do inspekcji sanitarnej

W Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej we Wrześni jest możliwość skorzystania z darmowych porad, konsultacji grzyboznawców oraz uzyskania atestu na grzyby świeże.

Dzień Grzyba 2022. Mapa grzybów

Jak czytamy w portalu grzyby.pl: "Wkraczamy w jesień. To będzie bardzo nierówny, niesprawiedliwy dla wielu, sezon. Nazbierać będzie można, ale rzadko się przeciążymy. Słoików na marynaty wystarczy. Uśredniając po całym kraju spodziewam się marnego sezonu, acz z lokalnymi fajerwerkami. I z mało prawdopodobną opcją na obfity sezon jesienny w większej części kraju. Swój częściowy optymizm opieram na wczesnej porze roku i nie najgorszych długoterminowych prognozach pogody oraz tym, że grzybnia podgrzybków przeważnie nie wysiliła się na owocnikowanie. Rzadko zdarza się jesienny wysyp w drugiej połowie października, zahaczając o początek listopada, ale rok 2020 pokazał, że i tak może być. Zaczyna się rysować obraz tegorocznego jesiennego sezonu.  Będzie on bardzo dobry w tych miejscach gdzie w pierwszej połowie września już się rozwinął późnoletni wysyp prawdziwkowy tj. głównie na szeroko rozumianym Śląsku, szerzej, na południowym zachodzie kraju. W wysypie jesiennym z pełnymi koszami dołączą najpewniej niektóre obszary wschodu Polski. Sugeruję wypatrywania pierwszych jaskółek jesiennego wysypu (te już się pojawiają). Są nimi doniesienia o zbiorach młodziutkich, klujących się podgrzybków, "czarnych łepków". Poprzedzają one o kilka dni początek zasadniczego wysypu. Już widać, że sezon 2022 zapisze się w historii jako mocno zróżnicowany na terenie kraju."

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz