Hot dog to już nie tylko parówka z bułką i sosem. Danie to potrafi nas ostatnio zaskakiwać pojawiając się w różnych wersjach smakowych i z bardzo oryginalnymi dodatkami. Wielu trendsetterów twierdzi nawet, że hot dogi już niebawem wyprą burgery z piedestału street foodowych przysmaków.
Przygotowaliśmy dla Was 5 ciekawych hot dogowych inspiracji - z Polski oraz z całego świata!
Roślinny hot dog stał się już standardem! W 2018 moglibyśmy skosztować sporo nowości, takich jak hot dog z parówką wegańską przygotowaną na bazie białka z grochu oraz białka z ziemniaków na wybranych stacjach paliw PKN Orlen czy wege hot dog od IKEA Food. Jego główne składniki to: jarmuż, czerwona soczewica, komosa ryżowa, cebula, marchew, ziemniaki oraz przyprawy takie jak imbir, kurkuma, sól i pieprz. Hot dog w wersji wegetariańskiej serwowany jest z dodatkami w postaci słodko-pikantnej musztardy, marynowanej czerwonej kapusty oraz prażonej cebulki.
Tomasz Jachimczak, Country Commercial & Range IKEA Food Manager w IKEA Group tłumaczył jesienią w wywiadzie dla horecatrend.pl: "Kiedy testowaliśmy wege hot dogi w Malmö, 94 proc odbiorców powiedziało, że chętnie kupiłoby je kolejny raz i zdecydowałoby się na zakup takiego hot doga jako alternatywy hot doga mięsnego. Wyniki były bardzo obiecujące dla Polski. Nie myśleliśmy jednak, ze w 100 proc. przełożą się one na nasz rynek. Już teraz w Polsce co 10 sprzedawany przez nas hot dog jest hot dogiem wege."
Czytaj więcej: IKEA Food: Planujemy wprowadzać jeszcze więcej produktów wege (wywiad)
Wegańskie hot dogi pokazują, że nie tylko parówka czyni hot doga "prawdziwym". Instagram pełen jest inspiracji z różnych stron świata pokazujących, że połączenie amerykańskiego klasyka z charakterystycznymi składnikami z różnych stron świata może odmienić i nadać nowe oblicze hot dogom.
Czy chcielibyście próbować koreańskich dot dogów?
A może takich na modłę włoską, albo w cieście francuskim?
Wszystkich tych wersji i o wiele więcej można już spróbować w polskich konceptach street foodowych serwujących hot dogi. A jest ich na prawdę sporo ciekawych. Są to np. warszawski Dogidog, krakowski The Dog (wyróżnieni w kategorii POP w przewodniku Gault&Millau 2019) czy Kiełba w gębie. Kultowe hot dogi sprzedawane są także w należącej do Artura Jarczyńskiego sieci Jeff's i innych amerykańskich restauracjach.
Przypominamy także naszą rozmowę nt. budowania strategii sprzedaży hot dogów w dobie trendów prozdrowotnych - z przedstawicielką konceptu Dogidog:
Na prawdę nie musimy się wstydzić naszej hot dogowej tradycji. Dotarły one do nas w latach 70. razem z Coca-Colą i innymi zagranicznymi przysmakami. Nie była to jednak z początku ta amerykańska, a wersja francuska - podłużna bułka typu paluszek, w niej dziura i w nią włożona parówka albo - z powodu braku mięsa - farsz z pieczarek. Hot dogi w czasach PRL-u były przekąską lubianą i chętnie kupowaną przez młodzież. Hot dogi sprzedawane były w kawiarenko-barach, sprzedaż odbywała się również z tak zwanych okienek, tak jak kultowe zapiekanki.
Na świecie mianem "Polish hot dog" nazywane są hot dogi z wędzoną kiełbasą. Co ciekawe "polskie hot dogi" (Polish hot dog) są bardzo znane w USA. A to za sprawą sieci handlowej Costco, która w ubiegłym roku poruszyła opinię publiczną zapowiedzią likwidacji "polskich" hot dogów - bardzo popularnego produktu w swojej ofercie. Oburzeni klienci zapowiedzieli bojkot sklepu. "Polskie" hot dogi miały kiełbasę zamiast parówki i były popularnym, tanim jedzeniem, które przyciągało klientów. Sklep sprzedawał je za półtora dolara w zestawie z napojem gazowanym. Powodem rezygnacji z "polskich" hot dogów ma być skupienie się na zdrowszych daniach.
Nic dodać, nic ująć - za Oceanem to dopiero mają hot dogi! I w każdym stanie czy mieście można spróbować czegoś innego!
Jest w nich (prawie) wszystko, a inspiracje płyną z każdej strony świata! Zatem można w nich spotkać nachosy, avocado, mielone mięso, ogromną ilość sera i wiele wiele innych dodatków! Oto kilka instagramowych inspiracji:
Amerykanie co roku obchodzą Narodowe Święto Hot Doga w dniu 4 lipca. To także Dzień Niepodległości USA i w tym czasie od lat 70. odbywają się zawody w jedzeniu hot dogów! W 2018 roku zwycięzca zjadł 74 bułki z parówką w ciągu 10 minut!
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.