Partnerzy portalu
Sezon na dynię. Jak ją jeść? Dynia jest jagodą i może ważyć nawet kilkaset kilogramów/fot. materiały prasowe

Sezon na dynię. Jak ją jeść?

Autor: MB Data: 05 października 2022 16:09

Sezon na dynię w pełni. Dynia to królowa jesiennych stołów. Kochamy ją za smak i wygląd. Jej ogromnym atutem jest również niska kaloryczność i duża zawartość wartości odżywczych i witamin. Dlaczego warto ją jeść? Jakie są jej rodzaje? Ja ją podawać i smakować?

Kiedy jest sezon na dynię?

Sezon na dynię rozpoczyna się w lipcu i trwa do pierwszych przymrozków. Należy pamiętać, że dynie lekko przymrożone nie nadają się do przechowywania i należy je od razu zjeść lub wykorzystać do zrobienia przetworów na zimę.

Uprawa dyni wydaje się być prosta. Można ją uprawiać z siewu lub z rozsady. Dnia nie jest wrażliwa na przedplon i owocuje zarówno na lekkich, jak i ciężkich glebach o uregulowanych stosunkach wodno-powietrznych. Istnieje jednak szereg reguł których należy przestrzegać, aby uzyskać zadowalające plony.

Korzystny wpływ na wielkość i jakość plonów ma cięcie młodych roślin, które mają w pełni wykształcony pęd główny. W wyniku cięcia rośliny szybciej wytwarzają owocujące pędy boczne.

Zbiory dyni przeprowadza się jesienią, gdy owoce są całkowicie dojrzałe. Owoce zebrane w fazie pełnej dojrzałości zbiorczej zawierają najwięcej cukrów. Istotną kwestią jest, aby zebrać dynie przed wystąpieniem przymrozków. Przemrożone owoce nie nadają się do przechowywania. Średni plon dyni wynosi 50-60 ton/ha. Zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania wpływa na jakość pozbiorczą. Dynie należy przechowywać w temperaturze 5-10 st. C i wilgotności powietrza 70-80 proc.

Dynia - owoc czy warzywo?

Dynia jest rośliną jednoroczną pochodzącą ze strefy klimatu gorącego i ciepłego Ameryki. Uprawiana jest obecnie niemal na całym świecie. Ta popularna roślina charakteryzuje się długimi płożącymi łodygami z wąsami czepnymi. Pomiędzy rozłożystymi liśćmi wyrastają jadalne owoce dyni, które z botanicznego punktu widzenia nazywane są jagodami. Mimo, że dynia dość często zaliczana jest do owoców, w kulturze mocno zakorzeniła się jako warzywo i w takim właśnie dziale sklepowym możemy ją znaleźć. Dynia jest jednak jagodą i może ważyć nawet kilkaset kilogramów.

Sezon na dynię - jakie są odmiany dyni?

Jesienią dostępnych jest wiele odmian dyni, które różnią się wyglądem, kolorem, ale i smakiem. Najpopularniejsza to dynia polska o pomarańczowej grubej skórce i miąższu bez wyraźnego smaku. Poza tym istnieje wiele ciekawych odmian dynii takich jak np. Hokkaido, Piżmowa – Butternut, Lunga di Napoli, Muscat de Provence zwana Prowansalską, Muszkatołową lub Francuską czy Makaronowa.

Dynia Hokkaido - cena, właściwości, kcal

Dynia Hokkaido, znana też jako Japanase Red Kuri Pumpkin, Orange Hokkaido albo Uchiki Kurima, pochodzi z Japonii. Ma charakterystyczny kształt i ciemno pomarańczową skórkę.  Osiąga wagę ok. 1-2 kg.

Największą zaletą Hokkaido jest to, że nie trzeba jej obierać. Hokkaido jemy ze skórką, która mięknie podczas obróbki termicznej. To ułatwia i przyspiesza jej przygotowanie. Zawiera sporo pestek, jednak jej miąższ jest zwarty, przez co nadaje się do duszenia i smażenia. Ma lekko orzechowy smak. Jest doskonała do zup, sałatek, kopytek, past do pieczywa, a także do pieczenia. Sprawdzi się świetnie zarówno w zupie krem jak i w zupie pokrojona w kawałki, ze względu na swą mączystą i zwartą strukturę, przypominającą nieco batata lub ziemniaka.

Dynia hokkaido jest niskokaloryczna ale i bardzo sycąca. W 100 gramach dyni jest tylko 37 kalorii. Zawiera ona witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C oraz witaminę PP, a także liczne minerały – fosfor, wapń, magnez, potas i żelazo. Dynia hokkaido jest też całkiem bogata w błonnik.

Dynia hokkaido często jest wykorzystywana do tworzenia halloweenowych ozdób. Kosztuje od kilku złotych - u prywatnych sprzedawców aż po nawet 15 złotych za kilogram na targach i w dużych marketach. 

 

Dynia ozdobna a jadalna - róznice

Dynia jest kulinarnym hitem jesienią i zimą. Zalety dyni znane są i doceniane od tysięcy lat. O jej popularności świadczy ogromna liczba odmian dyni - ponad 800. 

Dynia nie musi być wyłącznie produktem spożywczym. Doskonale nadaję się także jako piękny jesienny akcent w mieszkaniu lub na stole. Większość dyni ozdobnych nie nadaje się do jedzenia. Mają bardzo twardą skórkę i miąższ, ale dzięki temu są odporne na uszkodzenia i doskonale do długiego przechowywania. Postawione na półce w temperaturze pokojowej przetrwają w niezmienionej formie nawet cały rok, do następnych zbiorów. Jedyne co może ulec zmianie, to kolor skórki: wszystkie zielone plamy na owocach dyni prędzej lub później zmienią kolor: jasnozielone wzory przebarwią się na żółto, a ciemnozielone na pomarańczowo.

Dynie ozdobne są w przeciwieństwie do jadalnych przeważnie stosunkowo małe. Wielkość dyni nie jest jednak jednoznacznym kryterium jej przydatności do spożycia.

Dynie sprzedawane jako specjalnie przeznaczone na Halloween są przeważnie jadalne, ale często mało smaczne.

Dynia - właściwości

Dynia to królowa jesiennych stołów. Polacy kochają ją za smak i wygląd. Jej ogromnym atutem jest niska kaloryczność oraz duża zawartość wartości odżywczych i witamin. Dlaczego warto ją jeść?

Właściwości dyni można wymieniać bez końca. Jej pestki są bogatym źródłem witamin i wartości odżywczych. Na wyróżnienie zasługuje wysoka zawartość cynku, który m.in. poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie męskiego układu rozrodczego. Mężczyźni powinni sięgać po pestki dyni także ze względu na witaminę E, która jest nazywana „witaminą płodności”. W połączeniu z zawartą w nasionach dyni, witaminą A oraz C tworzy idealny, odżywczy miks poprawiający cerę oraz odporność organizmu.

Pestki dyni są doceniane także przez sportowców, ponieważ zawierają dużo białka - w 100 gramach pestek znajduje się 30 gramów tego enzymu (USDA National Nutrient Database for Standard Reference). Jedynym mankamentem jest dość wysoka kaloryczność pestek, ze względu na dużą zawartość kwasów omega-3.

 

Dynia króluje jesienią - jakie pomysły na jesienny przysmak mają restauracje?

Z dyni można zrobić niemal wszystko, tak jak i można ją dodać do prawie każdego dnia. Dowód? Zupy, placki, ciasta, desery, kiszonki, przetwory.

Ale na tym nie koniec. Dynia odważnie wkroczyła także do świata ramenów...

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz