×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Jak długo otwarte wino jest dobre do spożycia?
Wino. Ile może stać wino po otwarciu butelki?/fot. shutterstock

Jak długo otwarte wino jest dobre do spożycia?

Autor: Ht.pl/onet.pl Data: 07 marca 2023 16:33 | Aktualizacja: 07 marca 2023 16:40

Jeśli zdarza się Wam otworzyć butelkę wina i nie opróżnić jej w całości tego samego dnia to warto wiedzieć jak długo otwarte wino jest dobre do spożycia. Jaki jest sposób na jego przechowywanie?

Otwarte wino. Jak długo jest dobre do spożycia?

Wino to jeden z niewielu produktów o bardzo długim okresie przydatności do spożycia: jeśli jest odpowiednio zamknięte i dobrej jakości, może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat.

Jednak po otwarciu butelki wina okres przydatności tego trunku traci czas do bezpiecznego spożycia. Dlaczego? Bo kiedy płyn wchodzi w kontakt z tlenem, garbniki zostają pobudzone, a proces utleniania, który z czasem powoduje pogorszenie jakości wina, zostaje aktywowany, zamieniając je w kwas octowy - informuje onet.pl.

Jak długo można przechowywać otwarte wino?

W przeciwieństwie do butelek nieotwartych, wino już zaczęte powinno się trzymać w pionie, żeby jak najmniejsza powierzchnia trunku miała styczność z tlenem. Z kolei odkorkowany już alkohol można przechować maksymalnie kilka dni – od 3 do 7 w zależności od rodzaju alkoholu - informuje winiarki24.pl.

– wino czerwone – specjaliści twierdzą, że może stać otwarte dłużej niż pozostałe rodzaje, aby wino przetrwało jak najdłużej, należy je szczelnie zakorkować i schować w ciemne, chłodne miejsce. Jeśli spełnisz powyższe warunki, wino powinno wytrzymać do 6 dni;

– wino różowe – z uwagi na wyższą zawartość cukru może być przechowywane nieco dłużej, bo około 7 dni. Pod warunkiem, że będzie w lodówce, szczelnie zamknięte;

– wino białe – jego wytrzymałość szacuje się na maksymalnie 5 dni, jeśli ma odpowiednie warunki;

– wina musujące – ma najkrótszy czas spożycia po otwarciu, bo około 3 dni, głównie przez obecność ulotnego dwutlenku węgla.

Jak przechowywać otwarte wino

Kiedy już mamy otwartą butelke wina, którą zamierzamy przechować - przede wszystkim należy dokładnie domknąć butelkę. Istnieją specjalne korki do otwartych butelek wina, które zapobiegają kontaktowi z powietrzem i pomagają zachować jego aromat na dłużej.

Istotne jest również naczynie, w którym przechowywane jest wino. Im bardziej pusta butelka, tym więcej powietrza będzie w niej zalegać dlatego warto przelać wino do mniejszej butelki.

Jednym z czynników, który najbardziej wpływa na zachowanie otwartego wina jest temperatura, dlatego warto unikać wystawiania go na działanie światła i ciepła. Idealna temperatura to 10-12°C dla win białych i 12-15°C dla win czerwonych.

Oprócz lodówki, idealnym miejscem do dłuższego przechowywania wina jest piwniczka na wino, która gwarantuje butelkom idealną temperaturę i wilgotność, chroniąc je przed światłem i innymi zapachami. Nigdy nie należy pić wina, które było otwarte przez miesiąc.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz