×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Jak jeść sushi palcami? Tak robią to Japończycy
Jak jeść sushi palcami? Tak robią to Japończycy; fot unsplash Vinicius Benedit

Jak jeść sushi palcami? Tak robią to Japończycy

Autor: horecatrends.pl Data: 25 sierpnia 2023 07:51 | Aktualizacja: 26 sierpnia 2023 11:13

Sushi można jeść zarówno palcami, jak i trzymając je w pałeczkach. Dla osoby nieobytej z poprawnym trzymaniem pałeczek, ta pierwsza metoda może okazać się łatwiejsza. Okazuje się jednak, że także w tym przypadku istnieją pewne zalecenia.

Jak jeść sushi? Czy można jeść sushi palcami?

Jak jeść sushi rękami? Dariusz Richter, dyrektor ds. rozwoju Kuchnie Świata, zaleca, by wzorować się w tym na Japończykach. jest kilka istotnych kwestii.

Jak jeść sushi bez pałeczek?

Japończycy kciukiem przytrzymują mięso, kładą dwa palce pod spód, odwracają, dotykają końcówką mięsa do sosu sojowego, kładą sushi na języku, w taki sposób, żeby sos sojowy wylądował z tyłu języka, a cały język pokryty był mięsem.

- Co się dzieje wtedy? Do naszego umysłu dopływa impuls o mocnej słoności (kropla sosu sojowego) plus smak umami. To wrażenie wygasza się, ale nie w sposób skokowy. Trwa to z kilkadziesiąt sekund – minutę. W tym momencie mózg rozpoznaje mięso, jego fakturę, smak i temperaturę. Rozkoszujemy się mięsem i dopiero wtedy zaczynamy gryźć i mieszać z ryżem, który jest lekko kwaśny, lekko słony. Ryż jest wtedy tylko dopełnieniem do mięsa - tłumaczy Dariusz Richter.

Kiedy zrobi się odwrotnie, czyli zanurzy ryż w sosie sojowym i położy na języku, to cały język odbiera słony smak. Trzeba szybko gryźć i mieszać, żeby to rozcieńczyć. Smaku mięsa się wtedy nie za bardzo czuje, więc można sprzedawać mięso niskiej jakości.

Jak gryźć sushi?

Sushi powinno się trzymać w ustach w całości, a nie gryżć po kawałku.

Czy kucharz powinien zrobić kulkę 21 gram ryżu czy np. 16 gram, czy położyć 8 gram mięsa czy 11 gram. Marketing mówi: zrób jak największe, to klient będzie widział duże. Ja uczę, żeby robić jak najmniejsze, tak żeby z przyjemnością trzymać całość w ustach i nie wstydzić się przy innych osobach tego gryźć.

Fragment pochodzi z artykułu horecatrends.pl z marca 2023 Sushi dostosowuje się do rynku - wywiad z Dariuszem Richterem

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz