×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Jak Polacy jedzą na wakacjach?
Jak Polacy jedzą na wakacjach? Najpopularniejsze jest jedzenie w lokalnych restauracjach. / fot. Js

Jak Polacy jedzą na wakacjach?

Autor: oprac. JS Data: 02 sierpnia 2022 16:01 | Aktualizacja: 02 sierpnia 2022 16:07

Z tegorocznych badań „Podróże z apetytem, czyli jak Polacy jedzą na wakacjach?” przeprowadzonych przez Cateromarket wynika, że najpopularniejsze jest jedzenie w lokalnych restauracjach, ale na drugim miejscu turyści krajowi wybierają wyżywienie we własnym zakresie. Wskazało je 27 proc. respondentów.

Na temat szczegółów nie ma dokładnych danych, ale praktyka pokazuje, że przez lata to były najprostsze dania: konserwy, zupki chińskie czy pasztety. Trzeba zauważyć, że dawniej camping w górach czy na Mazurach oznaczał często niemal całkowite odcięcie od świata, co wymuszało robienie zapasów z wyprzedzeniem. Dziś markety i dyskonty dotarły do najmniejszych miejscowości, a restauracje dowożą nawet na camping. Nie trzeba więc wozić ze sobą zapasów.

Jeden garnek, jedna planeta

Rewolucja na campingach zbiega się z globalnym trendem dotyczącym świadomego, oszczędnego sięgania po żywność. To odzwierciedlają nawet książki kucharskie, które były popularne przed wakacjami: na świecie “The Camping Cookbook” Heather Thomas, a w Polsce “Leśna Kuchnia” Katarzyny Mikulskiej – obie z 2021 roku. Wydana w tym samym czasie pozycja „Jeden garnek, jedna planeta” Anny Jones wyjaśnia stojącą za tym ideologię. Gotowanie prostych, wegetariańskich dań w jednym garnku to już nie powód do wstydu, ale oznaka świadomości społecznej.

Zwrot w stronę diety roślinnej widać wśród liderów opinii publicznej, celebrytów i mieszkańców miast w całej Europie. Po latach dominacji karkówki i kiełbasek, trendy roślinne docierają również na mazurskie i nadmorskie campingi. Do niedawna „roślinne mięso” po prostu trudno było kupić. Produkty gotowe, jak kotlety sojowe, nie zachęcały do konsumpcji w drodze. Dziś na ogniskach i wakacyjnych grillach smażą się parówki, burgery i kiełbaski roślinne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz