Partnerzy portalu
Jakich piw szukają konsumenci? Piwosze pokochali eksperymenty Dzisiejszego konsumenta piwa cechuje zdecydowanie większa otwartość na nietypowe style i dodatki. Fot. Shutterstock

Jakich piw szukają konsumenci? Piwosze pokochali eksperymenty

Autor: Jakub Szymanek Data: 25 listopada 2022 11:25

Branża piwna pracuje nad nową ofertą. O tym, na czym aktualnie koncentrują się browary, a jakich piw szukają konsumenci opowiedział nam Marek Skrętny, dyrektor marketingu i rozwoju w Browarze Amber.

Zdaniem Marka Skrętnego wzrost sprzedaży piw z owocowymi dodatkami oraz zwrot ku piwom niskoalkoholowym i bezalkoholowym, to trendy, które z branżą piwowarską pozostaną na dłużej. Podobnie jak zaangażowanie browarów w kwestie ochrony klimatu i rozwój lokalnych społeczności.

- Co naturalne, branża reaguje na zmianę zachowań i oczekiwań klientów. W jednych browarach dzieje się to szybciej, w innych wolniej. Natomiast te trzy zjawiska, a więc wzrost produkcji i sprzedaży piw z owocowymi dodatkami, piw niskoalkoholowych i bezalkoholowych oraz większe zaangażowanie środowiskowe i społeczne browarów, to trendy, które w moim przekonaniu najbardziej definiują dziś rynek piw w Polsce i w najbliższym czasie tylko będą zyskiwały na znaczeniu - mówi Marek Skrętny, dyrektor marketingu i rozwoju w Browarze Amber.

Piwa z nieoczywistymi dodatkami mają się coraz lepiej

Browary prześcigają się w kolejnych propozycjach, a wszystko po to, by sprostać oczekiwaniom coraz bardziej świadomych piwoszy. Owoce są obecne w całym piwnym spektrum, od radlerów z dużych browarów po mniej oczywiste style z browarów rzemieślniczych. Co więcej, premiery piw z zaskakującymi dodatkami odbywają się przez cały rok. Natomiast jesienią piwną podstawę dla eksperymentów stanowią tak charakterystyczne dla tej pory roku style jak Koźlak czy Barley Wine.

- Dzisiejszego konsumenta cechuje zdecydowanie większa otwartość na nietypowe style i dodatki - zauważa Marek Skrętny. - Co więcej, piwosze pokochali eksperymenty i chętnie sięgają po piwa z nieoczywistymi dodatkami. Wręcz oczekują od nas efektu zaskoczenia - przekonuje.

Browar Amber tej jesieni wprowadza do sprzedaży dwa piwa z serii Po Godzinach, naturalnie z nieoczywistymi dodatkami. W tym przypadku są to daktyle i czeremcha.

Czytaj więcej Co definiuje rynek piwa w Polsce? "Piwosze pokochali eksperymenty"

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz