Partnerzy portalu
Jakie nowe ograniczenia na Święta w krajach europejskich? Jakie nowe ograniczenia na Święta w krajach europejskich?

Jakie nowe ograniczenia na Święta w krajach europejskich?

Autor: PAP Data: 20 grudnia 2020 08:45

Kolejne kraje Europy wprowadzają surowe ograniczenia na czas świąt Bożego Narodzenia. Bez uzasadnionej potrzeby nie będzie można wychodzić z domu m.in. we Włoszech, na Słowacji i w części Wielkiej Brytanii.

W Londynie i południowo-wschodniej Anglii od północy z soboty na niedzielę co najmniej do 30 grudnia obowiązują ściślejsze ograniczenia wprowadzone z powodu rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Restrykcje tzw. czwartego poziomu obejmują m.in. zakaz wychodzenia z domu bez ważnej potrzeby, zamknięcie sklepów (z wyjątkiem sprzedających niezbędne towary), zakładów usługowych i miejsc rozrywki. Mieszkańcy objętych nimi terenów nie skorzystają też z wcześniej zapowiadanego poluzowania ograniczeń na Święta, które zakładało tworzenie składających się z maksymalnie trzech gospodarstw domowych tzw. baniek, w ramach których można by się odwiedzać i spotykać. Ten plan miał obowiązywać na terenie całej Wielkiej Brytanii od 23 do 27 grudnia. Premier Boris Johnson ograniczył go do pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia, 25 grudnia i do terenów objętych niższym niż czwartym poziomem restrykcji.

Rząd Włoch ogłosił w piątek, że przez 10 dni w okresie od Wigilii do 6 stycznia na terenie całego kraju zostaną wprowadzone zaostrzone restrykcje. Między 24 a 27 grudnia, a także 31 grudnia - 1 stycznia oraz 5-6 stycznia zamknięte będą bary, restauracje i sklepy inne niż te sprzedające artykuły pierwszej potrzeby; bez uzasadnionej potrzeby nie będzie też wolno wychodzić z domu. Od 21 grudnia do 6 stycznia zabronione będzie przemieszczanie się między regionami bez ważnej przyczyny. Utrzymana zostaje obowiązująca od godz. 22 do 5 rano godzina policyjna, która w Nowy Rok zostanie przedłużona do 7 rano. Podczas Świąt dozwolone będą odwiedziny w domach prywatnych, ale mogą się one odbywać tylko raz dziennie, a przyjąć można maksymalnie dwóch gości, nie wliczając w ten limit dzieci do 14 lat.

Na Słowacji od soboty do 10 stycznia otwarte są tylko sklepy sprzedające najbardziej potrzebne towary oraz drogerie i apteki. Pozostałe punkty handlowe i usługowe, w tym bary i restauracje, a także szkoły są zamknięte. Wychodzić z domu można tylko z uzasadnionych powodów, takich jak praca, zakupy, opieka nad potrzebującymi, wizyty rodzinne czy indywidualne uprawianie sportu. Członkowie jednego gospodarstwa domowego mogą się spotykać tylko z członkami drugiego, innego gospodarstwa. Przemieszczanie się po kraju nie jest zabronione, ale odradzane.

Wspólnoty autonomiczne Hiszpanii również wprowadzają ostrzejsze restrykcje w okresie świątecznym. Rząd Katalonii zapowiedział, że pomiędzy 21 grudnia a 11 stycznia ograniczeniu podlegać będzie przemieszczanie się ludzi oraz działalność placówek handlowych i gastronomicznych. Mieszkańcy tego regionu nie będą mogli w tym czasie opuszczać swojego powiatu. Podobne obostrzenie wprowadził rząd Walencji. Władze Madrytu ograniczyły dopuszczalną liczbą osób podczas świątecznych spotkań z obowiązującego w całej Hiszpanii limitu 10 osób do sześciu. W całym kraju od godz. 23 do 6 rano obowiązuje godzina policyjna. W Wigilię i sylwestra ma zostać skrócona i będzie trwać od godz. 1.30 w nocy do 6 rano.

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła w środę "faktyczne zamknięcie kraju" od Bożego Narodzenia do 3 stycznia. W tym okresie otwarte mają być jedynie sklepy spożywcze i apteki. Od poniedziałku zamknięte będą szkoły oraz zakłady usługowe, już wcześniej klientów przestały przyjmować restauracje i bary.

Na Litwie od środy czynne są tylko sklepy spożywcze i apteki. Do 3 stycznia ograniczona będzie możliwość wychodzenia z domu, bez uzasadnionej potrzeby nie będzie też wolno przemieszczać się po kraju. Z wyjątkiem nagłych przypadków nie wolno spotykać się z osobami spoza swojego gospodarstwa domowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz