Partnerzy portalu
Jakie nowe ograniczenia na Święta w krajach europejskich? Jakie nowe ograniczenia na Święta w krajach europejskich?

Jakie nowe ograniczenia na Święta w krajach europejskich?

Autor: PAP Data: 20 grudnia 2020 08:45

Kolejne kraje Europy wprowadzają surowe ograniczenia na czas świąt Bożego Narodzenia. Bez uzasadnionej potrzeby nie będzie można wychodzić z domu m.in. we Włoszech, na Słowacji i w części Wielkiej Brytanii.

W Niemczech do 10 stycznia obowiązuje ścisła kwarantanna, która w razie konieczności zostanie przedłużona. Otwarte będą tylko sklepy z najpotrzebniejszym asortymentem, apteki i banki. Zamknięte są szkoły, restauracje, bary i zakłady usługowe. W prywatnych spotkaniach może brać udział najwyżej pięć osób z dwóch gospodarstw domowych, limit ten nie dotyczy dzieci poniżej 14 lat. To ograniczenie zostanie lekko poluzowane podczas Bożego Narodzenia, od 24 do 26 grudnia. Członkowie jednego gospodarstwa domowego będą się wówczas mogli spotkać z czterema innymi osobami z najbliższej rodziny. Ten wyjątek nie będzie obowiązywał podczas sylwestra, w ostatnim dniu roku zakazano gromadzenia się w większych grupach, a także używania fajerwerków.

W Czechach od piątku przywrócono niektóre zniesione wcześniej restrykcje. Zamknięte są hotele i restauracja, od godz. 23 do 5 rano znów obowiązuje godzina policyjna. Prywatne spotkania mogą się odbywać w gronie co najwyżej sześciu osób, limit ten obowiązuje zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu. W kościołach będzie można zajmować maksymalnie 20 proc. miejsc siedzących.

W Szwajcarii od 22 grudnia do 21 stycznia zamknięte będą wszystkie restauracje, placówki kulturalne oraz obiekty sportowe i rekreacyjne. Władze federalne nie zdecydowały się jednak na wprowadzenie ograniczeń w handlu detalicznym i zamknięcie ośrodków narciarskich.

W Belgii podczas Bożego Narodzenia zakazane będzie odwiedzanie się w prywatnych domach. Maksymalnie czteroosobowe spotkania będą możliwe tylko na świeżym powietrzu, np. w ogródkach czy na tarasach. Osoby mieszkające samotnie będą mogły przyjąć w swoich domach dwóch gości w Wigilię i pierwszy dzień Świąt.

W Holandii od tego tygodnia obowiązuje ścisła kwarantanna, która potrwa przez co najmniej pięć tygodni. Otwarte mają być jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Zamknięte są wszystkie inne sklepy, restauracje, szkoły, zakłady usługowe, siłownie, placówki kultury i miejsca rozrywki. W domach można przyjmować najwyżej dwóch gości dziennie, między 24 a 26 grudnia ten limit zostanie zwiększony do trzech osób. Ograniczenie dotyczy osób powyżej 13. roku życia.

We Francji co najmniej do 7 stycznia zamknięte pozostaną restauracje, bary, placówki kultury i miejsca rozrywki. Od godz. 20 do 6 rano obowiązuje godzina policyjna, która zostanie zawieszona w Wigilię, ale już nie w sylwestra. Od wtorku Francuzi mogą się przemieszczać między regionami, a także opuszczać własne domy bez konieczności posiadania specjalnych zaświadczeń, co było wcześniej wymagane. Władze zalecają jednak, by w świątecznych spotkaniach nie uczestniczyło więcej niż sześć dorosłych osób, radzą również, by przed takimi wizytami, szczególnie jeżeli biorą w nich udział osoby starsze, izolować się przez kilka poprzednich dni.

Władze Austrii zdecydowały się na wprowadzenie kolejnej, już trzeciej ogólnokrajowej kwarantanny od 26 grudnia do 24 stycznia. Przez ten czas zamknięte będą szkoły, restauracje, bary i hotele, a także sklepy niesprzedające najbardziej potrzebnych towarów. Z domu będzie można wyjść tylko w uzasadnionym celu. Lockdown ma się zakończyć akcją masowych badań na obecność koronawirusa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz