Partnerzy portalu
Jakie wino do gęsiny i rogali świętomarcińskich? Radzi ekspert winiarski Tomasz Potrzebowski Tomasz Potrzebowski, ekspert winiarski. Fot. Materiały prasowe

Jakie wino do gęsiny i rogali świętomarcińskich? Radzi ekspert winiarski Tomasz Potrzebowski

Autor: KG/horecatrends Data: 10 listopada 2022 17:55

- Mięso gęsi to wyjątkowy przysmak i pole do popisu dla działań sommelierskich. Nie inaczej jest rogalami świętomarcińskimi. Warto eksperymentować i bawić się połączeniami wina z różnymi odsłonami tych potraw - mówi Tomasz Potrzebowski, ekspert winiarski.

Jak zauważa Tomasz Potrzebowski, ekspert winiarski firmy Henkell Freixenet Polska, mimo iż mięso gęsi dostępne jest w zasadzie przez cały rok, to właśnie listopad jest w naszym kraju uważany za miesiąc nierozerwalnie związany z gęsiną. To czas, kiedy gęsina króluje w restauracjach, a szefowie kuchni dosłownie prześcigają się w wyszukanych pomysłach kulinarnych. Dzieje się tak nie bez przyczyny, gdyż właśnie jesienią kończy się cykl hodowlany gęsi i ich mięso jest wtedy po prostu najsmaczniejsze. 

- W tym samym czasie swoje pięć minut przeżywają również rogale świętomarcińskie. Popularność tych pyszności, kojarzonych dotychczas z Wielkopolską, rozlała się na nasze szczęście po całej Polsce, dzięki czemu możemy zajadać się nimi w dowolnym zakątku kraju - mówi horecatrends.pl Tomasz Potrzebowski. 

Gęsina daje pole do popisu sommelierom

Wskazuje, że mięso gęsi to wyjątkowy przysmak i pole do popisu dla działań sommelierskich.

- Nie inaczej jest ze wspomnianymi rogalami. Warto eksperymentować i bawić się połączeniami wina z różnymi odsłonami tych potraw - dodaje.

Na początek Tomasz Potrzebowski podaje przykład danie nieoczywistego, jeśli myślimy o połączeniu go z winem.

- Rozgrzewający, intensywny bulion z gęsi jest przepyszny, jednak połączenie wina z zupą od zawsze nastręcza wielu problemów. Warto jednak odrobinę zaryzykować. Bulion z gęsi jest nieco bardziej tłusty niż klasyczny rosół z kury, dlatego przy doborze wina trzeba pamiętać o kwasowości, która niejako przetnie oleistą strukturę zupy. Z bulionem dobrze będzie się komponowało mocno utlenione wino z białych odmian winogron. Moim wyborem jest tak zwane wino pomarańczowe, które dzięki swojemu unikatowemu charakterowi stworzy wraz z bulionem parę idealną - uważa ekspert.

Jakie wino do pasztetu z gęsi?

Pasztet z gęsi jest dość popularnym produktem. Łącząc go z sosem z owoców - śliwek lub wiśni - można go wznieść wyższy poziom.

- Taki zestaw to idealne środowisko dla czerwonego wina o niskiej zawartości tanin i o owocowym charakterze. Odmiana primitivo odnajdzie się w tym przypadku idealnie. Po zupie i przystawce przychodzi czas na danie główne, czyli pieczoną gęś. W tym przypadku moim ulubionym wyborem jest hiszpańskie tempranillo. Eleganckie i dojrzałe wino Gran Reserva z regionu Rioja jest według mnie najbardziej odpowiednim towarzyszem - radzi ekspert winiarski Henkell Freixenet Polska.

Uważa, że jeśli gęś jest podawana w towarzystwie pieczonych jabłek lub suszonych śliwek, to warto takie danie skomponować z czerwonym winem z odmiany pinot noir.

- Dla osób preferujących wino białe, istnieje ciekawa alternatywa w postaci dobrego, wytrawnego niemieckiego rieslinga o intensywnym owocowym charakterze. Ja szczególnie polecam tego z legendarnej niemieckiej winnicy Schloss Johannisberg - wskazuje Potrzebowski.

Jakie wino do rogala świętomarcińskiego?

Ekspert jest też zdania, że w listopadzie warto również pamiętać o naszym polskim Winie Świętomarcińskim, które tradycyjnie doskonale łączy się z wszelkimi wariacjami na temat gęsi.

- Na koniec deser, czyli wspomniany wcześniej rogal świętomarciński z makiem i bakaliami. Moim ulubionym trunkiem serwowanym do tego deseru jest hiszpańskie, słodkie wino musujące - cava. Jednak to nie jest jedyna opcja. Słodki riesling lub słodki tokaj również świetnie się sprawdzą. Rogala można również zaserwować ze słodkim winem z odmiany moscato. Wyborów jest wiele, więc warto próbować i szukać ulubionego - podsumowuje Tomasz Potrzebowski. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz