Partnerzy portalu
Jarmark Kaziukowy przenosi się do internetu Jarmark Kaziukowy przenosi się do internetu/ fot. shutterstock

Jarmark Kaziukowy przenosi się do internetu

Autor: PAP Data: 22 lutego 2021 13:33

Tegoroczny 418. Jarmark Kaziukowy z powodu pandemii koronawirusa przenosi się do internetu. Jest to pierwszy jarmark od czasów II wojny światowej, gdy w Wilnie na straganach nie będą sprzedawane tradycyjne kaziukowe wyroby rzemieślnicze.

"Nawet w czasach radzieckich, gdy święta kaziukowe były zabronione, na wileńskich bazarach na początku marca zjawiały się palmy, drewniane łyżki, miski, wiklinowe kosze" - powiedziała PAP wicemer Wilna Edyta Tamasziunaite.

Jarmark Kaziukowy w tym roku miał się odbyć w dniach 5-7 marca. Już w styczniu władze Wilna zakładały, że z powodu sytuacji epidemicznej nie uda się go zorganizować w zaplanowanym czasie. Rozważane było przeniesienie święta na kwiecień. Ostatecznie przeniesiono Kaziuka do internetu.

"Brak tradycyjnego Kaziuka - to strata dla Wilna, jego mieszkańców, gości, a przede wszystkim dla rzemieślników" - ocenia Tamasziunaite. Przypomina, że jarmark jest wizytówką miasta, najbardziej jaskrawym i lubianym jego świętem, które co roku gromadziło dziesiątki tysięcy osób.

W tym roku tradycyjny jarmark zastąpi wirtualny, który się rozpocznie się 4 marca, w dniu św. Kazimierza na portalu www.craftson.lt i potrwa przez cały rok.

"Mam nadzieję, że nowa platforma pozwoli połączyć tradycje i mistrzostwo rzemieślników z możliwością łatwego i bezpiecznego nabycia pięknych i oryginalnych rzeczy" - mówi Renaldas Grażys, organizator wirtualnego Kaziuka.

Historia Jarmarku Kaziukowego sięga początku XVII wieku, kiedy na ołtarze wyniesiono królewicza Kazimierza. Papież Urban III zezwolił na obchody rocznicowe z racji uznania św. Kazimierza za patrona Litwy. Święty Kazimierz (1458-1484) - wnuk Władysława Jagiełły, a syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki - od najmłodszych lat odznaczał się wielką wrażliwością i pobożnością. Wiosną 1483 roku przybył na Litwę, gdzie otrzymał urząd podkanclerza litewskiego. Wiódł życie na poły zakonne - nosił włosiennicę i pościł, wiele czasu spędzał na modlitwie. Zmarł 4 marca.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz