Partnerzy portalu
Kampania ma zachęcić Polaków do wakacyjnych podróży samolotem Podróż samolotem a bezpieczeństwo epidemiczne; fot. unsplash.com

Kampania ma zachęcić Polaków do wakacyjnych podróży samolotem

Autor: PAP Data: 15 czerwca 2021 15:39

Kampania informacyjna zainicjowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, ma przekonać Polaków do wyboru samolotu na tegoroczne wakacje, wskazując na jego bezpieczeństwo epidemiczne oraz korzystanie przez pasażerów z unijnych certyfikatów COVID.

Na warszawskim Lotnisku Chopina szef ULC Piotr Samson oraz przedstawiciele sektora lotniczego zainaugurowali we wtorek ogólnopolską kampanię informacyjną "Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje". Jak mówili, jej celem jest zachęcenie Polaków do wyboru transportu lotniczego podczas tegorocznych wakacji.

"Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje"

"Idea tej kampanii ma służyć temu, żeby przekonać czy potwierdzić Polakom, że latanie jest naprawdę bezpieczne. Przez okres pandemii lotnictwo było jedną z branż, która najbardziej ucierpiała, jeśli chodzi o przychody. Teraz wychodzimy już z najgorszego momentu, a przed nami okres wakacyjny, kiedy Polacy tradycyjnie korzystają z samolotu, żeby polecieć na wakacje. I my, jako Urząd Lotnictwa Cywilnego, chcemy powiedzieć, że latanie jest bezpieczne, przede wszystkim bezpieczne z punktu widzenia covidowego" - powiedział Samson.

Akcja informacyjna zaplanowana jest na sezon wakacyjny 2021, a jej działania obejmą outdoor, kampanię w internecie i w mediach społecznościowych.

Powietrze w samolocie jest filtrowane co najmniej 30 razy na godzinę

Jak wskazywał prezes ULC, dane techniczne dowodzą, że powietrze w samolocie jest filtrowane co najmniej 30 razy na godzinę i jednocześnie oczyszczane z ponad 99,99 proc. wszystkich cząstek, w tym wirusów.

"To sprawia, że ryzyko zakażenia COVID-19 na pokładzie samolotu jest znacznie niższe, niż w innych środkach transportu, klimatyzowanym biurze czy restauracji. Również procedury, które mamy na lotniskach, są ściśle zaprojektowane do tego, żeby w pełni utrzymać bezpieczeństwo" - powiedział Samson.

Szef ULC przekazał, że we wtorek Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wyda najnowsze zalecenia dotyczące podróżowania. Jak mówił, nadal ma pozostać wymóg podróżowania w maseczce zakrywającej nos i usta; zmniejszona ma zostać odległość pomiędzy osobami z 1,5 m do 1 m.

Unijny Certyfikat Covidowy

"Rekomendujemy, żeby używać Unijnego Certyfikatu Covidowego. To jest nasze podstawowe narzędzie, które ma zapewnić, że latanie jest bezpieczne i że przepływ pasażerów przez lotnisko i samolot jest płynny" - powiedział Samson.

Jak dodał szef ULC, zalecane jest, aby certyfikat sprawdzać w jednym momencie w trakcie podróży, czyli przy odprawie bagażowej. Dlatego - jak wskazał Samson - jednym z kluczowych przekazów kampanii jest uruchomienie Unijnych Certyfikatów COVID (UCC), "dzięki którym będzie można bezpieczne i swobodnie podróżować pomiędzy państwami Unii Europejskiej w czasie pandemii". "Te certyfikaty dadzą pasażerom pewność co do zasad podróżowania za granicę" - dodał.

Obecna na konferencji wiceminister zdrowia Anna Goławska podkreśliła, że przekraczanie granic państwowych, "szczególnie dzięki nowemu Unijnemu Certyfikatowi potwierdzającemu zaszczepienie, przebycie choroby COVID-19 lub posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa" , "jest o wiele prostsze w realizacji, niż jeszcze niedawno". "To duże ułatwienie i szansa na bezpieczne podróżowanie" - powiedziała wiceminister.

Kryzys na rynku lotniczym

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała podkreślił z kolei, że pandemia spowodowała "bezprecedensowy kryzys na rynku lotniczym". Jak mówił, był to czas "niezwykle trudny" dla portów lotniczych, przewoźników i innych firm związanych z lotnictwem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz