×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Karolina Kubara prelegentką EEC 2022

Karolina Kubara prelegentką EEC 2022

Autor: AW Data: 12 kwietnia 2022 14:46 | Aktualizacja: 13 kwietnia 2022 08:07

Karolina Kubara, współwłaścicielka rodzinnej firmy Kubara produkującej żywność pod marką Dobra Kaloria, będzie prelegentką EEC 2022. Weźmie udział w debacie  "Zrównoważona produkcja żywności", która odbędzie się 27 kwietnia 2022.

Karolina Kubara, współwłaścicielka rodzinnej firmy Kubara produkującej żywność pod marką Dobra Kaloria, będzie prelegentką debaty "Zrównoważona produkcja żywności", która odbędzie się 27 kwietnia 2022 r. w godz. 11.30-13.00 w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Karolina Kubara prelegentką EEC 2022

Karolina Kubara Poznar jest absolwentką Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim i Public Relations na Wyższej Szkole Europejskiej im ks Józefa Tischnera w Krakowie.

Mama Franka, Ignacego i Jasia. Współwłaścicielka rodzinnej firmy Kubara sp z o.o. produkującej naturalną i pełną wartości odżywczych żywność pod marką Dobra Kaloria. Szczególnie zaangażowania w rozwój nowych produktów marki oraz ich promocję.

W 2020 roku otrzymała tytuł Twarzy Przyszłości Częstochowy w uznaniu za wkład w rozwój rodzinnego przedsiębiorstwa oraz wpływanie na oblicze miasta.

W trosce o lepszy stan powietrza i przyszłość mieszkańców miasta współtworzy zespół Częstozielona, którego celem jest działanie na rzecz zwiększenia zazielenienia miasta i poprawy klimatu.

Także z myślą o planecie propaguje kuchnię roślinną, a w rodzinnej firmie współtworzy roślinne zamienniki mięsa.

Roślinne menu na EEC

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w strefach lunchowych będzie można spróbować menu Dobrej Kalorii. 

- Na konferencjach widać podobny trend, który obserwujemy w restauracjach - wśród wielu dań mięsnych zaczynają pojawiać się propozycje roślinne, chociaż mam wrażenie, że na konferencjach wybór ten jest uboższy. Wiadomo, zawsze można wybrać sobie z menu ziemniaki, ryż czy jakąś sałatkę, ale to nie o to chodzi. Ważne, aby dania roślinne były na równi z mięsnymi sycące, smaczne i atrakcyjnie podane - mówi Karolina Kubara.

Zob. Roślinne menu na eventach to ''must have''. Nie potrzeba osobnych sekcji dla wegan

Europejski Kongres Gospodarczy rusza 25 kwietnia

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej, Agenda 14. edycji przeszła gruntowną zmianę. Pojawiły się w niej nowe sesje poruszające najbardziej aktualne zagadnienia związane z sytuacją w Ukrainie. Program obejmuje blisko 150 debat, prezentacji i wystąpień, które rozwijają pięć głównych nurtów tematycznych: wojna w Europie, plan dla Ukrainy; zielona transformacja i odbudowa gospodarki; globalny handel i geopolityka; digitalizacja; nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie.

Rejestracja na kongres

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz