×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Kim jest hydrosommelier? Jak odpowiednio połączyć wodę z daniem?
fot. shutterstock.com

Kim jest hydrosommelier? Jak odpowiednio połączyć wodę z daniem?

Autor: www.horecatrends.pl Opublikowano: 18 marca 2019 13:32

Gdyby zapytać statystycznego Polaka, jaką wodę zamawia w restauracji do posiłku, odpowiedziałby, że gazowaną lub nie. Ale są osoby, które pragną przełamać ten schemat oraz nauczyć Polaków, że woda do produkt różnorodny, który może wpłynąć na delektowanie się posiłkiem.

Hydrosommelier to prestiżowy zawód, który w ostatnim dziesięcioleciu szturmem podbija świat. W naszym kraju to wciąż zawód niszowy, aczkolwiek zdobywający coraz większą popularność:

- W Polsce dziedzina hydrosommelierstwa jest jeszcze mało znana. Dopiero powoli wprowadzamy ją do restauracji i całego życia gastronomicznego. Jeśli chodzi o hydrosommeliera, to, najprościej mówiąc, jest to osoba, która zajmuje się fachowym doborem wody do dania, do wina czy do mocnych alkoholi – dla Newsrm.tv tłumaczy Adam Dernoga, hydrosommelier Nestlé Waters.

Najlepsi wodni sommelierzy dysponują szeroką wiedzą z zakresu parowania wód z odpowiednim daniem. Celem takiego zabiegu jest zmaksymalizowanie doznań płynących z konsumpcji. 

- Jeśli mówimy o pairingu wody z jedzeniem, najważniejsze tak naprawdę jest wyważenie obydwu podmiotów. W przypadku dania, które jest cięższe, mięsne czy mocno przyprawione, wybieramy wodę gazowaną i mocniej zmineralizowaną. Jeśli mówimy o daniu naturalnym, lżejszym, wybieramy wodę niegazowaną, mniej zmineralizowaną, która ma tylko oczyścić kubki smakowe – podkreśla hydrosommelier.

Nie istnieje uniwersalna woda, która idealnie nadaje się do wszystkiego, dlatego profesjonaliści zachęcają do eksperymentów i odkrywania własnej gamy smaków:

- Najlepsze wody do pairingu to te, które są najbardziej zbalansowane, czyli takie, w których nie wyczuwamy zbyt dużej ilości minerałów, ale ich ilość idealnie wzbogaca smak konkretnego dania lub produktu. Celowałbym w wody, które są mało zmineralizowane i średnio zmineralizowane. Ale tak naprawdę, nasz organizm do życia i funkcjonowania, bardzo potrzebuje minerałów, więc dobrze na bieżąco te wody ze sobą mieszać, wybierać różne produkty: czy gdy jesteśmy w sklepie i zabieramy wodę z półki, czy w restauracji i chcemy te wody sparować z jedzeniem lub winem – dodaje Adam Dernoga.

- W przypadku wody wszystko zależy tak naprawdę, od tego, co smakuje konsumentom. Wody są przeróżne, mają przeróżny smak i różne minerały, są wzbogacane naturalnie lub sztucznie. W moim przypadku to musi być woda lekko gazowana, naturalna i z dobrego źródła. Wino będzie nadawało ton, a woda będzie szlachetnym uzupełnieniem – wyjaśnia Michał Bałazy, szef kuchni.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz