Partnerzy portalu
Kurkuma, koreański sok gruszkowy - naukowcy 21 substancji na kaca
Naukowcy przyjrzeli się reklamowanym jako remedium na kaca kurkumie, żeń-szeniowi, koreańskiemu sokowi gruszkowemu, opuncji i wyciągowi z karczocha. Fot. Shutterstock

Kurkuma, koreański sok gruszkowy - naukowcy 21 substancji na kaca

Autor: PAP Data: 01 stycznia 2022 12:00

Naukowcy z King’s College London i South London and Maudsley zbadali 21 substancji leczniczych, które są reklamowane jako remedium na kaca.

Praca została opublikowana w czasopiśmie ''Addiction''. Na liście badanych substancji znalazły się: kurkuma, żeń-szeń, koreański sok gruszkowy, opuncja, wyciąg z karczocha, kwas tolfenamowy, Duolac ProAP4, L-cysteine, N-Acetyl-L-Cysteine, Rapid Recovery, Loxoprofen, SJP-001, Phyllpro, Clovinol (wyciąg z czosnku), wyciąg z Howenii Słodkiej, ekstrakt z Żeń-Szenia Syberyjskiego, L-ornithine, 'Morning-Fit', Propranolol, Klometiazol, Pyritinol.

W badaniu nie wykorzystano popularnych środków przeciwbólowych - takich jak aspiryna i paracetamol.

Naukowcy wskazali, że bardzo trudno ustalić metodologię badań i wykonać precyzyjne pomiary, bo na "alkoholowy ból głowy" wpływa bardzo dużo czynników, np. rodzaj i ilość wypitego alkoholu oraz spożywanie przekąsek.

Niektóre substancje wpłynęły na poprawę samopoczucia osób będących pod wpływem kaca, ale badacze mówią szczerze, że jakość uzyskanych danych jest bardzo słaba. Sugerują zarazem, że przy podejmowaniu kolejnych badań ustalić bardziej restrykcyjne warunki pomiaru oraz osobno zbadać kobiety i mężczyzn.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz