Partnerzy portalu
Kwiecień-plecień, czyli 6 inspiracji na start wiosenno-letniego sezonu fot. unsplash.com / materiały prasowe / Canva

Kwiecień-plecień, czyli 6 inspiracji na start wiosenno-letniego sezonu

Autor: Paulina Mroziak, www.horecatrends.pl Data: 31 marca 2019 16:19

Wiosna to szczególny czas dla wszystkich miłośników jedzenia - wraz z większą ilością słońca wzmaga się apetyt. W tym roku dania z grilla, street food'owe przysmaki czy lody będziemy konsumować na pewno bardziej odpowiedzialnie - dbając o ekologię oraz o niezmarnowanie ani jednego kęsa. Zobacz nasze kwietniowe inspiracje - i ... smacznego!

1. Każda okazja jest dobra

Kwiecień to w tym roku miesiąc, na który przypada święto Wielkanocy (21/22.04), więc producenci garmażerki i cukiernie zacierają ręce licząc na gwałtowny wzrost zamówień. Coraz powszechniejsze staje się także spożywanie świątecznych posiłków w lokalach gastronomicznych. Oprócz żurków, potraw jajecznych czy pasztetów, warto zadbać także o menu dla wegetarian i wegan, którzy stanowią coraz szerszą grupę bywalców restauracji. Na stole powinny zatem znaleźć się np. majonez z aquafaby, pieczenie z warzyw i soczewicy czy serniki z nerkowców.   

Wegańscy (i nie tylko!) influencerzy już szykują moc przepisów na tę okazję. W ubiegłym roku Instagram pękał w szwach od inspiracji:

Zaraz po świętach czeka nas majówka, czyli czas wycieczek, pieszych wędrówek i działkingu. To też czas, kiedy odpalimy pierwsze w sezonie grille. Co znajdzie się w tym roku na ruszcie? Na pewno w trendach będą dania fit i wegańskie i na pewno na patyku. "Food on sticks" robi prawdziwą furorę na Instagramie! 

Gdyby jeszcze brakowało Wam okazji, żeby pysznie zjeść w kwietniu i podczas majówki, to podajemy terminy food'owych świąt, które warto zapamiętać:

4 kwietnia - Dzień Marchewki

12 kwietnia - Dzień Czekolady

19 kwietnia - Dzień Czosnku

22 kwietnia - Dzień „Fasolkowych” Cukierków Jelly Bean

24 kwietnia - Europejski Dzień Śniadania

28 kwietnia - Dzień Sera Camembert

1 maja - Ogólnopolskie Święto Kaszanki

2 maja - Dzień Grilla

2. Sezon uliczny

Pierwsze słoneczne weekendy to czas, kiedy ruszają zloty foodtrucków. W miniony weekend otwarto sezon m.in. w stolicy. 

Po pierwszych propozycjach food trucków - nie tylko na warszawskim zlocie - już można powoli zaobserwować co w tym roku będzie w trendach jeśli chodzi o uliczne jedzenie. Widać rosnący potencjał kuchni meksykańskiej, bułeczek bao czy hot dogów, kanapek z pastrami, ale także totalnych wariacji na temat trendów:

3. #Szanujedzenie

To hasło, które przyświeca wiosennej edycji Restaurant Week Polska. Wydarzenie rusza już 3 kwietnia i potrwa 2 tygodnie. W festiwalu weźmie udział 400 restauracji z 35 miast. Organizatorzy spodziewają się nawet 100 tysięcy gości. Ideą przewodnią festiwalu będzie walka z marnowaniem żywności. Akcję promocyjną już rozpoczęto - podczas festiwalu Żarcie na Kołkach na PGE Narodowy rozdawano opakowania do resztek jedzenie i zachęcano do zabieranie ich ze sobą do domu. Podobne opakowania będą promowane wśród osób, które wybiorą się na festiwalową kolację. 

Trend #zerowaste czy #respectfood jest właśnie w szczycie swojej popularności! Szlachetne zasady promowane są przez wiele osobistości kulinarnych:

A www.horecatrends.pl wkrótce zamieści także ciekawy wideo-wywiad z propagatorką nurtu #zerowaste i autorką książki "Bez Resztek" - Jagną Niedzielską:

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz