Partnerzy portalu
Łapanowski: polskie państwo może zbankrutować, jeśli nie zmieni się polityka żywieniowa! Grzegorz Łapanowski - Kucharz, autor książek kulinarnych, przedsiębiorca

Łapanowski: polskie państwo może zbankrutować, jeśli nie zmieni się polityka żywieniowa!

Autor: onet.pl Data: 07 maja 2019 15:47

- O przyszłości żywieniowej Polaków, których dzieci tyją na potęgę - mówi Grzegorz Łapanowski, szef kuchni, juror w programie "Top Chef", twórca Fundacji "Szkoła na widelcu" i propagator zdrowego żywienia. Ostrzega, że jeśli nie zmienimy sposobu odżywiania, za dziesięć lat państwo może po prostu zbankrutować.

Onet: Jak to jest, że część Polski wie już doskonale, co to jest "pierś kaczki sous vide", a jednocześnie niektóre matki - co widziałam na własne oczy - kupują trzyletniej córce hamburgera pełnego "chemii"?

Grzegorz Łapanowski, juror programu "Top Chef": Sęk w tym, że owa mama najpewniej o tym nie wie. Bierze się to chyba stąd, że poniekąd rykoszetem odbija się na nas 28 lat sukcesu ustrojowego. Była komuna, były ograniczenia w dostępie do większości produktów spożywczych i jakoś musieliśmy sobie radzić. Potem przyszła transformacja i nagle... wszystko w sklepach było!

Co się wtedy stało?

Okazało się, że nie tylko nam wolno, ale jeszcze nas stać! I stąd wzięło się to szaleństwo by jeść "na bogato". Nie mamy czasu na pójście do fast-foodu? Kupimy dziecku w sklepie gotowego hamburgera, a co! Szef nawrzeszczał na nas w pracy? Wrócimy do domu i zjemy pół lodówki. A żeby sobie ostatecznie poprawić humor, wykończymy to półlitrowym pudełkiem lodów. "Zajadamy" stres, dajemy sobie złudne poczucie luksusu i tak to się kręci... A efekty, głównie wagowe widzimy wokół nas. To nieumiarkowanie jest potwornym problemem.

Tylko wydaje mi się, że mieszkańcy większych miast mają jakieś ograniczenia, jeśli chodzi o "trucie się". Nie kupują gotowych produktów "hamburgeropodobnych", by zapewnić potomstwu namiastkę fast foodu...

I co będzie? Co czeka nas, społeczeństwo?

Powiem szczerze, jeśli nie powstanie narodowy program zmiany nawyków żywieniowych, to państwo za 10 lat może po prostu zbankrutować.

Więcej czytaj na Onet.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz