×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Lewandowska, Chodakowska, Okrasa - to ich najbardziej kojarzymy ze zdrowym odżywianiem
Trzy najbardziej znane osoby zajmujące się tematyką zdrowego odżywania to Anna Lewandowska, Ewa Chodakowska i Karol Okrasa. Fot. Radek Pietruszka/PAP

Lewandowska, Chodakowska, Okrasa - to ich najbardziej kojarzymy ze zdrowym odżywianiem

Autor: KG/horecatrends Data: 10 marca 2022 12:05

Anna Lewandowska, Ewa Chodakowska i Karol Okrasa to trzy najbardziej znane osoby zajmujące się tematyką zdrowego odżywania - wynika z marcowego raportu Inquiry ''Zdrowe odżywanie: postawy Polaków''.

Zachowanie zdrowia to najczęstszy motyw zdrowego odżywiania – wskazywany przez ponad połowę badanych Polaków. Według tej grupy ''zdrowe odżywianie'' to najczęściej jedzenie dużej ilości warzyw i owoców. Na kolejnych miejscach wymieniane jest unikanie „chemii” w żywności oraz picie dużej ilości płynów.

Z raportu wynika, że trzy najbardziej znane osoby zajmujące się tematyką zdrowego odżywania to Anna Lewandowska, Ewa Chodakowska i Karol Okrasa. Wszystkie z prezentowanych nazwisk są bardziej znane wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Wyższą niż ogół znajomością każdej z osób odznaczają się
też Polacy z wyższym wykształceniem. 

Młodsi znają najlepiej Lewandowską i Chodakowską

Raport Inquiry wskazuje, że wśród osób młodszych oraz w średnim wieku
(18-44) najbardziej znane są Anna Lewandowska i Ewa Chodakowska (znajomość na poziomie 60%-64%), w grupie osób starszych (45-54 oraz 55+)
najbardziej znany jest Karol Okrasa (59%-65%).

Jeśli chodzi o autorytety w zakresie zdrowego odżywiania, to są one zróżnicowane. Dietetycy i lekarze oraz Instytut Żywności i Żywienia są nadal najczęściej wskazywanymi autorytetami, jednak ich znaczenie spadło w porównaniu z rokiem 2020. Istotnie zmniejszyło się również znaczenie
rodziny i znajomych. Autorytety wskazywane częściej to Katarzyna Bosacka i Anna Lewandowska.

Co ciekawe, coraz więcej osób deklaruje, że nie słucha żadnego autorytetu i polega na swoim doświadczeniu.

Bariery zdrowego odżywiania

Według raportu ''Zdrowe odżywianie'' ponad połowa Polaków nie jest na żadnej diecie. Wśród stosowanych diet Polacy najczęściej wskazują na ograniczenie spożycia mięsa (14%), jedzenie jak najwięcej zdrowych produktów (11%)
oraz ograniczanie kalorii (11%).

Wysokie ceny zdrowych produktów są zdecydowanie najczęściej wskazywaną barierą na drodze do zdrowego odżywania. Drugie miejsce zajmuje duża ilość różnych pokus. Co trzeci Polak regularnie kupuje produkty bez cukru. Jako zamienniki mięsa i nabiału najchętniej wybieramy jogurty lub desery roślinne. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz