×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Liczba nowych przypadków zakażeń COVID-19 wzrosła o kilka tysięcy
Mamy do czynienia z kilkudziesięcioprocentowym wzrostem zakażeń koronawirusem, porównując tydzień do tygodnia/ fot. Shutterstock

Liczba nowych przypadków zakażeń COVID-19 wzrosła o kilka tysięcy

Autor: PAP Data: 04 listopada 2021 10:22 | Aktualizacja: 04 listopada 2021 10:26

Dzisiaj niestety doświadczymy dużo wyższego wzrostu, to będzie kilka tysięcy więcej przypadków zakażeń COVID-19 niż wczoraj – powiedział 4 listopada rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dzień wcześniej MZ poinformowało o 10 429 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem.

"Jest to kilkudziesięcioprocentowy wzrost, porównując tydzień do tygodnia" - poinformował Andrusiewicz. "Na pewno dzisiejsze dane powinny wywołać w nas chwilę zastanowienia nad tym, jak się powinniśmy zachowywać" - dodał.

W programie "Newsroom" Wirtualnej Polski rzecznik MZ zastrzegł, że to jest moment, w którym my, jako społeczeństwo, powinniśmy przemyśleć stosowanie reguł sanitarnych. Zaznaczył, że "same mandaty policji nie pomogą, jeżeli my nie będziemy przestrzegać reguł".

"Jeżeli nadal będziemy tak postępować, to na pewno w końcu doprowadzimy do pewnego zamknięcia niektórych sfer naszego życia" - podkreślił.

Jakie województwo z najgorszą sytuacją covidową?

Andrusiewicz, pytany o województwo z najgorszą sytuacją covidową, odpowiedział, że w skali liczb bezwzględnych jest to Mazowsze. "Ale pamiętajmy, że Mazowsze to jest ponad 6 mln ludzi. Duża część z tych osób, które chorują na Mazowszu, trafia do Warszawy. Stąd to obłożenie szpitali w Warszawie jest dosyć duże i potrzeba uruchomienia kolejnych oddziałów" - wyjaśnił.

"W piątek zbiera się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego - jak co tydzień - i na pewno minister zdrowia będzie przedstawiał sytuację epidemiczną w kraju i rekomendacje" - powiedział rzecznik. "Jeżeli skala dzisiejszych wzrostów się utrzyma, to na pewno będzie to moment do podejmowania decyzji" - dodał.

Wszyscy zgadzamy się, że apogeum epidemii przyjdzie na przełomie listopada igrudnia, z możliwym, lekkim przesunięciem na pierwszą połowę grudnia. Możemy mówić o 20 i ponad 20 tys. zakażeń dziennie.

"Obecnie ponad 13,5 tys. łóżek jest przygotowanych dla pacjentów covidowych, 8,5 tys. łóżek jest zajętych. W najbliższych dniach jesteśmy w stanie bardzo szybko stworzyć potencjał dodatkowych 6,5 tys. łóżek. To oczywiście nie jest koniec naszych możliwości".

W Polsce działa już 18 szpitali tymczasowych. Można powiedzieć, że w każdym województwie prawie działa taki szpital. 5 szpitali tymczasowych pozostało nam do uruchomienia".

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz