×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Listny Cud ma milion złotych na rozwój. Pojawią się nowe produkty
Zespół polskiego startupu produkującego ekologiczną żywność Listny Cud pozyskał 1 mln zł na dalszy rozwój/ Fot. Facebook

Listny Cud ma milion złotych na rozwój. Pojawią się nowe produkty

Autor: KG/horecatrends Data: 13 stycznia 2022 15:35 | Aktualizacja: 14 stycznia 2022 09:14

Listny Cud, polski startup produkujący ekologiczną żywność na miejskich farmach wertykalnych, pozyskał 1 mln zł na dalszy rozwój. Fundusze posłużą m.in. do przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych, wprowadzenia nowych gatunków do uprawy, a także ekspansji do nowego miasta.

Farmy wertykalne - co to jest?

Farmy wertykalne to uprawa żywności w zamkniętych pomieszczeniach na kilku lub nawet kilkunastu poziomach. Technologia ta pozwala na kontrolę warunków uprawy i zwiększenie efektywności. Jest to także ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego rolnictwa. 

- Farmy wertykalne pomagają lepiej wykorzystywać powierzchnię i oszczędzają nawet 90% wody w porównaniu do tradycyjnych upraw. Dodatkowo, ponieważ nasza farma jest w mieście, znacząco ograniczamy emisje wynikające z transportu. Mikroliście możemy uprawiać przez cały rok, w pełni ekologicznie, bez użycia pestycydów - wyjaśnia Matylda Szyrle, CEO Listnego Cudu.

Czytaj też: Założycielki Roślinny Qurczak i Listny Cud na liście 100 Kobiet Roku 2021

Listny Cud uprawia 8 rodzajów mikroliści

Obecnie Listny Cud uprawia 8 rodzajów mikroliści, które sprzedaje w biodegradowalnych doniczkach i papierowych opakowaniach, dzięki czemu jako jeden z niewielu producentów oferuje produkty w pełni bez jednorazowego plastiku.

- Mikroliście to superfood - zdrowe i pyszne, a dzięki doniczkom zachowują świeżość dłużej niż rośliny pakowane w plastik. W ofercie mamy na przykład mikroliście rukoli, słonecznika czy rzodkiewki  - wylicza Michał Piosik, jeden ze wspólników.

Będą nowe produkty i badania

 

Dzięki pozyskaniu 1 mln zł od funduszu Augere Health Food Fund,  Listny Cud zamierza wprowadzić do oferty kolejne produkty, a także przeprowadzić dokładne badania pod kątem składników odżywczych roślin.

- Podobne badania na mikroliściach nie zostały jeszcze przeprowadzone w Polsce. Chcemy potwierdzić zagraniczne dane, które wskazują, że mikroliście to niewiarygodnie zdrowe pożywienie - te małe rośliny koncentrują w sobie kilka, a nawet kilkanaście razy więcej witamin niż ich dorosłe odpowiedniki - dodaje.

Rolnictwo wertykalne odnosi sukcesy za granicą i doczekało się swoich jednorożców, takich jak InFarm, Bowery czy AeroFarms. Listny Cud jest jednym z pionierów tej technologii w Polsce, w 2020 uruchamiając swoją pierwszą farmę wertykalną na warszawskim Mokotowie. Startup także jako pierwszy w kraju wprowadził mini farmy wertykalne do sklepów – w wybranych supermarketach Carrefour w Warszawie klienci mogą kupić mikroliście ''prosto z farmy''. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz