×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Lorek Zediu chce promować kuchnię rumuńską w Polsce
Laurentiu „Lorek” Zediu w rozmowie z nami opowiedział m.in. o smakach kuchni rumuńskiej. / fot. materiały prasowe

Lorek Zediu chce promować kuchnię rumuńską w Polsce

Autor: Jakub Szymanek Data: 25 listopada 2021 15:50 | Aktualizacja: 28 listopada 2021 09:37

Laurentiu „Lorek” Zediu zajął 2. miejsce w VII edycji programu MasterChef. W rozmowie z nami Lorek opowiedział m.in. o smakach kuchni rumuńskiej i planach związanych z otwarciem własnego lokalu.

Jakub Szymanek: Kuchnia rumuńska nie jest popularna w Polsce. Myślisz, że Polacy mogą się do niej przekonać?

Laurentiu „Lorek” Zediu: Kuchnia rumuńska nie jest w ogóle popularna w Polsce. Myślę, że w całym kraju nie znajdziemy ani jednej restauracji z kuchnią rumuńską, dlatego chcę promować tę kuchnię w Polsce. Natomiast we wrześniu prowadziłem tydzień kuchni rumuńskiej w warszawskiej Banjaluce i cieszył się on dużym zainteresowaniem.

Ok, ale to był tylko tydzień. Czy według Ciebie smaki rumuńskiej kuchni mogą przyjąć się na stałe w Polsce, skoro do tej pory jeszcze nikt nie zdecydował się na otwarcie lokalu z tą kuchnią?

Jak ktoś raz spróbuje kuchni rumuńskiej, to później do niej wraca. Dużo dostaję zapytań o przepisy z kuchni rumuńskiej. Moim zdaniem jest potencjał na restaurację z kuchnią rumuńską w Polsce. Sam o tym myślę, ale nie o takiej tradycyjnej, a trochę zmiksowanej po mojemu.

W Banjaluce zaserwowałeś m.in. hot dogi? Skąd taki pomysł? Czy hot dogi są tak bardzo popularne w Rumunii?

Mięso, które było w hot dogach w Banjaluce, to najbardziej popularne mięso w Rumunii, natomiast chciałem je przedstawić w innej wersji, street food’owej. Nie wszyscy chcą je jeść jako paluszki mięsne, więc uznałem, że taka wersja street food’owa będzie dobrym rozwiązaniem. Sprawdziłem już to wcześniej na różnych imprezach i warsztatach, i spotkało się to z dobrym przyjęciem. A Banjaluka ma pyszne pieczywo, więc idealnie to połączyło się z pomysłem na hot dogi.

Przejdźmy z kuchni rumuńskiej do polskiej. Czy masz swoje ulubione danie z kuchni polskiej?

Uwielbiam zupy, natomiast dopiero w Polsce spróbowałem takie dania jak barszcz czerwony czy żurek. Polski chleb jest pyszny. Na pewno też oczarowały mnie pierogi. Co prawda pierogi są popularne w niektórych regionach w Rumunii, ale podawane inaczej. Mają podobne składniki, ale są całkowicie inaczej przygotowane.

Wspomniałeś wcześniej o pomyśle na własny lokal.

Tak, miałem takie marzenie, jak byłem w MasterChefie i planowałem otwarcie od razu po programie. Natomiast teraz robię dużo warsztatów kulinarnych, różnych eventów połączonych z gotowaniem. W związku z tym plany związane z lokalem na razie odłożyłem na przyszłość. Może za jakieś 3-4 lata wrócę do tego pomysłu.

Lokal otworzyłbyś w Warszawie czy w innym mieście?

Na pewno w Warszawie. Mieszkam już tutaj 9 lat i bardzo polubiłem to miasto. Nawet jak wyjeżdżam do Rumunii, to zdarza mi się tęsknić za Warszawą.

Jaki byłby Twój wymarzony lokal?

Na pewno nieduży, ok. 20 – 30 stolików, chociaż to sporo (śmiech). Chciałbym, żeby kuchnia była na środku a stoliki dookoła. Kuchnia nie do końca otwarta, ale żeby było mnie widać, jak gotuję, skąd będę mieć kontakt z ludźmi, bo uwielbiam to. Na pewno poza Rumunią chciałbym w karcie rozwijać kuchnię z całych Bałkanów, ale w mojej wersji. A wszystko w małej karcie, która by była zmieniana raz na jakiś czas według sezonowości, żeby wszystko zawsze było świeże i pyszne.

Czyli do rozmów o twojej restauracji wracamy za 3-4 lata, a powiedz proszę jeszcze, jakie masz plany na najbliższy czas?

Obecnie tworzę książkę kulinarną ze smakami Rumunii. Planuję m.in. uprawiać turystykę kulinarną. Chcę zapraszać gości do Rumunii i pokazywać im ten piękny kraj.

Dziękuję za rozmowę.

Czytaj również: W Rumunii nie ma kuchni wegetariańskiej i wegańskiej (wywiad)

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz