×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Majówka 2022: Ile wydadzą i gdzie odpoczną Polacy?
W pierwszej piątki kierunków na majówkę w Polsce znalazły się cztery miejscowości górskie. Fot. Popularne szlaki w Tatrach były oblegane przez turystów; fot. Krystyna Zagórska

Majówka 2022: Ile wydadzą i gdzie odpoczną Polacy?

Autor: KG/horecatrends Data: 25 kwietnia 2022 12:25 | Aktualizacja: 28 kwietnia 2022 08:30

W czasie nadchodzącej majówki królować będą wyjazdy w góry -wynika z danych portalu turystycznych Nocowanie.pl. Z pierwszej piątki miast najczęściej wyszukiwanych przez osoby potrzebujące zakwaterowania aż cztery to miejscowości górskie.

Liczba zapytań o noclegi w czasie majówki wynosi niemal 116 tysięcy. Na podstawie opłaconych zaliczek można szacować, że średni koszt wyjazdu na weekend majowy wyniesie w tym roku 871 złotych - podaje w komunikacie prasowym. 

Majówka - kierunek: góry

Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów będzie województwo dolnośląskie, którego dotyczy aż jedna czwarta wszystkich zapytań. Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie - nieco ponad jedna piąta zapytań - a dalej pomorskie (15 proc. zapytań) i zachodniopomorskie (10 proc.). Na piątym miejscu jest województwo śląskie (7 proc.).

Z kolei patrząc na miasta, w których turyści najczęściej szukają noclegów, można stwierdzić, że największym zainteresowaniem cieszą miejscowości górskie. Na pierwszym miejscu znalazło się Zakopane (7 proc. zapytań), na drugim Karpacz (6 proc.), na trzecim Szklarska Poręba (4 proc.) a na czwartym Kudowa-Zdrój (3 proc.). Dopiero na piątym miejscu pojawia się pierwsze miasto pomorskie, czyli Gdańsk, którego dotyczy niecałe 3 proc. zapytań.

Wzrosło zainteresowanie podróżowaniem po Mazowieckim

Najmniejszym zainteresowaniem turystów cieszą się województwa opolskie, lubelskie i łódzkie. Najbardziej wzrosło zainteresowanie wyjazdami do miejscowości na terenie województwa mazowieckiego - o 205 proc.

Jednak pod względem liczby zapytań o noclegi w okresie nadchodzącej majówki plasuje się ono na jedenastym miejscu, a żadne miasto z mazowieckiego nie znalazło się wśród dwudziestu najczęściej wyszukiwanych przez turystów miejsc zakwaterowania. 

Pogoda na weekend majowy

Według aktualnych prognoz pogoda w czasie nadchodzącego weekendu majowego będzie raczej przeciętna, nie będzie bardzo ciepło, możliwy jest deszcz. Wpłynęło to na zainteresowanie noclegami w plenerze. Noclegów na campingach poszukiwało tylko 0,1 proc. użytkowników Nocowanie.pl, a polem namiotowym zainteresowana była jedna osoba. 

- Co ciekawe, chociaż 1 maja w tym roku przypada w niedzielę, co pozwala przedłużyć weekend majowy do czterech dni, najwięcej osób poszukuje zakwaterowania na wyjazd trzydniowy. Biorąc pod uwagę oszacowaną przez nas średnią cenę majówkowego wyjazdu, oznacza to średni koszt 82 zł na dobę za osobę - mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl. 

Według serwisu aż 44 proc. osób planuje wyjazd na trzy dni, a tylko 22,5 proc. na cztery dni. Dwudniowym pobytem jest zainteresowanych 21 proc. turystów. 

Jedna trzecia to zapytania dla dwojga dorosłych

Jak podaje serwis, niemal jedna trzecia wszystkich zainteresowanych majówkowym wyjazdem szuka ofert noclegów dla dwojga dorosłych, tylko 13 proc. zapytań dotyczy dwojga dorosłych z jednym dzieckiem, a prawie tyle samo dwojga dorosłych z dwójką dzieci. Zdecydowanie największą popularnością wśród wyjeżdżających cieszą się kwatery i pokoje, których dotyczy 34 proc. wszystkich zapytań.

Aż jedna czwarta zapytań dotyczy domków, a niecała jedna piąta apartamentów. Zdecydowanie mniej niż 10 proc. zapytań dotyczy pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, willi oraz ośrodków wypoczynkowych. Niewiele osób szuka hoteli i SPA - w sumie niecałe 2 proc. Hostelami jest zainteresowany niecały 1 proc. wyjeżdżających. 

Czytaj też: Majówka 2022: Zakopane, Kraków, Karpacz, Gdańsk mimo wysokich cen - popularne

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz