×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Makłowicz uwarzył piwo z chorwackich mandarynek: ''Spróbowałem i zwariowałem''
Z połączenia pięciu odmian chmielu i soku mandarynek powstało Miłosław & Makłowicz ArcyIPA. Fot. Robert Makłowicz/Facebook

Makłowicz uwarzył piwo z chorwackich mandarynek: ''Spróbowałem i zwariowałem''

Autor: KG Data: 21 kwietnia 2022 12:05 | Aktualizacja: 23 kwietnia 2022 10:15

Miłosław & Makłowicz ArcyIPA to pierwsze piwo uwarzone przez miłosławskich piwowarów we współpracy z Robertem Makłowiczem. Powstało w połączeniu pięciu odmian chmielu oraz soku mandarynek uprawianych w dolinie Neretwy w Chorwacji.

- Klimat Dalmacji jest idealny do uprawy cytrusów, więc posadzono tutaj plantację mandarynek. Tych mandarynek spróbowałem - spróbowałem i zwariowałem. Pomyślałem zróbmy coś sokiem. Połączyłem ze sobą wytwórców sokiem z tychże neretwiańskich mandarynek razem z moimi znajomymi wytwórcami piwa w browarze Miłosław - mówi Robert Makłowicz, dziennikarz i znawca kulinariów. 

Browar Fortuna w Miłosławiu wyjaśnia, że do nachmielenia ArcyIPA wykorzystano szerokiego wachlarza chmieli z różnych zakątków Europy.

''Po pierwsze, z Pawłem Piłatem z PolishHops wybraliśmy kompozycję polskich odmian nowofalowych dającą najbardziej rześki, owocowy profil. Po drugie, profil ten wzbogaciliśmy o odmianę Hallertau Blanc przywodzącą na myśl białe wino, francuski chmiel Elixir (kultywar o wybitnie tropikalnym charakterze, użyty prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce) oraz niemiecki chmiel Mandarina Bavaria'' - czytamy. 

Sok z mandarynek został zakupiony bezpośrednio od Klaudii Krstičević, prowadzącej wielokrotnie nagradzane ekologiczne gospodarstwo uprawiające i przetwarzające owoce w dolinie Neretwy w Chorwacji. 

''Niewielki dodatek soku wspaniale uzupełnił bukiet piwa, nie zmieniając go jednak z IPA w radlera'' - zapewnia Browar Fortuna. 

Miłosław & Makłowicz ArcyIPA to limitowana seria, dostępna w butelkach o pojemności 500 ml. Piwo jest już dostępne w sieci Żabka, a pod koniec miesiąca trafi do innych sklepów. 

Browar Fortuna w Miłosławiu 

Browar Fortuna to niewielki browar, położony w Wielkopolsce, w miejscowości Miłosław. Ma 130-letnie doświadczenie warzenia piwnych specjalności. Obecnie ocznie browar warzy tyle piwa, ile największe koncerny w jeden dzień.

Browar Fortuna jako jeden z nielicznych browarów w kraju  i Europie warzy swoje piwa metodą otwartej fermentacji w otwartych kadziach fermentacyjnych, w sposób jak było dawniej warzone piwo. Piwo po dodaniu drożdży fermentuje w nich tak, jak chciała natura: bez sztucznego przyspieszania, bez poddawania ciśnieniu czy temperaturze.

''Dzięki temu drożdże są u nas szczęśliwsze, nie stresują się, mają idealne warunki do rozwoju i w efekcie dają niepowtarzalny, świeży smak i bogaty aromat'' - zapewnia browar.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz