Partnerzy portalu
Małopolska ma perspektywy do rozwoju enoturystyki
fot. materiały prasowe

Małopolska ma perspektywy do rozwoju enoturystyki

Autor: horecatrends.pl Data: 01 sierpnia 2019 10:05 | Aktualizacja: 01 sierpnia 2019 10:21

Z roku na rok przybywa punktów na małopolskiej mapie winnic. Co istotne, winiarze starają się współdziałać, by promować enoturystykę, ale i budować modę na taką formę spędzania wolnego czasu. Atutem Małopolski są wina, bogata historia oraz malownicze krajobrazy.

– W naszej ocenie Małopolska z liczbą winnic przewyższającą już 100, znajduje się w gronie 4 najbardziej rozwiniętych regionów winnych w kraju i co więcej ma znakomite perspektywy do rozwoju turystyki winnej – mówi Robert Beściak, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy, które zrzesza osoby zajmujące się: produkcją sadzonek winorośli, uprawą winogron, produkcją wina, organizacją rynków zbytu, w tym handlem winem, przetwórstwem winogron, tworzeniem zaplecza technicznego, informacyjnego, naukowego oraz doradczego.

Enoturystyka, to w skrócie turystyka winiarska, która zazwyczaj wiąże się ze zwiedzaniem winnicy połączonym z degustacją, warsztatami, udziałem winobraniu, poznaniem metod winifikacji czy noclegiem, koncertami bądź spotkaniami z literaturą. Wachlarz możliwości jest szeroki. Dzięki temu uczestnicy enoturystyki nie tylko delektują się winami i lokalnymi przysmakami, ale i zdobywają wiedzę z dziedziny kultury winiarskiej. W enoturystyce coraz więcej mieszkańców regionu dostrzega szanse na rozwój winnic, gospodarstw agroturystycznych. Winiarze mogą liczyć na wsparcie, czego doskonałym przykładem jest Tarnowska Organizacja Turystyczna, która przy współpracy z lokalnymi samorządowcami, winiarzami wypromowała EnoTarnowskie jako nową markę turystyczną Pogórza. Sukces był możliwy za sprawą wytężonych działań promocyjnych, uczestnictwie w imprezach plenerowych czy organizacji niebanalnych wydarzeń.

Ważny atut do rozwoju enoturystyki stanowi planowane utworzenie Małopolskiego Centrum Winiarstwa, które ma ruszyć niezwłocznie. Propozycje tymczasowej siedziby obejmują zarówno Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, jak i również piwnice kamienicy na rynku w Tarnowie. Na właściwą docelową siedzibę wskazano miasto Tarnów, z rekomendacją terenu spichlerza przy Pałacu Sanguszków Gumniskach, co doskonale wpisuje się historycznie, jak i tematycznie w działalność Małopolskiego Centrum Winiarstwa. Projekt ten o wstępnie szacowanej wartości 16 mln zł jest w fazie opracowania koncepcji i założeń. Inicjatorzy z Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy zamierzają przy tym ściśle współpracować z rolnikami ekologicznymi, producentami żywności tradycyjnej, regionalnej i wysokiej jakości, a także samorządowcami zainteresowanymi turystyką kulinarną i rolnictwem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz