Partnerzy portalu
Marketingowe „must have” w gastronomii – wywiad z Head Of Strategy Sen Daniel Chomicz, CEO No Sugar Agency i Head Of Strategy w stołecznych lokalach Sen i Brooklyn / fot. materiały prasowe

Marketingowe „must have” w gastronomii – wywiad z Head Of Strategy Sen

– Nie ma jednej ogólnej recepty dla wszystkich marek gastronomicznych. Każdy lokal to inny koncept, z innymi potrzebami, założeniami i kosztami. Natomiast to, od czego powinniśmy zacząć, to zbadanie kondycji finansowej swojej marki – powiedział w rozmowie z horecatrends.pl Daniel Chomicz, CEO No Sugar Agency i Head Of Strategy w stołecznych lokalach Sen i Brooklyn. Z Danielem porozmawialiśmy o kluczowych działaniach marketingowych w gastronomii, na co zwrócić uwagę w budowaniu strategii lokalu w sieci oraz jak sobie z tym poradzić w dobie pandemii.

Autor: Jakub Szymanek/horecatrends.pl Data: 10 grudnia 2020 18:23

Niestety nadal w wielu przypadkach, niektórzy zapominają o tym co najważniejsze, biegnąc na oślep, chcąc się tylko pokazać. Takie gwałtowne, nieprzemyślane ruchy powodują, że odbiorcy zaczynają w nas wątpić, tracąc zaufanie, tym samym czując się oszukanym i wielu przypadkach ich konstruktywna krytyka odbierana jest jako hejt.

Pamiętajmy o tym, aby być konsekwentnym, nie dać się porwać w wir, będący tylko prowokacją ze strony osób czyhających na nasze potyczki.

Co myślisz o współpracy z Infuencerami. Czy warto stawiać na takie działania?

Jak najbardziej tak. Influencer marketing to nowa ciągle rozwijająca się gałąź marketingu. Dzięki współpracy z Influencerami możemy zakomunikować nowości w naszej ofercie, jak również mamy szansę prezentacji marki całkowicie z inne perspektywy. Influencer marketing to głównie działania wizerunkowe pozwalające nam na dotarcie do danej grupy odbiorców. Od niedawna wiele marek (głównie poza gastronomicznych) traktuje Influencer marketing jako narzędzie sprzedażowe, udostępniając specjalne kody rabatowe, które Influencerzy komunikują na swoich kanałach. Np. na hasło bądź kod XX10 - otrzymujecie 10% rabatu na zamówienie. Dzięki takim działaniom marki mają możliwość zbadania, jaki odbiór w sieci ma nasza marka, czy nasza oferta jest interesująca i ile osób skorzystało ze specjalnego kodu.

We współpracy z Influencerami bardzo ważne jest dobranie odpowiednich ambasadorów, którzy zrzeszają wokół siebie osoby, do których chcemy dotrzeć. Wtedy efektywność naszych działań ma najlepszy wynik, a tym samym mamy możliwość zbudowania własnej społeczności oraz rosnących zasięgów na naszych kontach społecznościowych.

Czy tak zwany „marketing szeptany” ciągle przynosi efekty w gastronomii?

Zdecydowanie tak. To dzięki znajomym i bliskim dowiadujemy się o istnieniu danej restauracji. Przecież nie każdy korzysta z portali społecznościowych i nie każdy śledzi nowości na rynku. To dzięki relacjom międzyludzkim konsumenci dowiadują się o naszym istnieniu. Dlatego też bardzo ważne jest prawidłowe podejście do gościa, gdyż jego wrażenie zależy od dalszego odbioru naszej marki w środowisku czy w sieci. 

Na jakie działania marketingowe mogą postawić lokale gastronomiczne, które ucierpiały mocno przez pandemię, chcą się odbudować i dotrzeć do szerokiego grona odbiorców?

Nie ma jednej ogólnej recepty dla wszystkich marek gastronomicznych. Każdy lokal to inny koncept, z innymi potrzebami, założeniami i kosztami. Natomiast to, od czego powinniśmy zacząć, to zbadanie kondycji finansowej swojej marki. Jest to działanie, które pozwoli nam realnie spojrzeć na to, w jakim miejscu jesteśmy. Kolejnym krokiem powinna być optymalizacja kosztów, która zobrazuje nam, ile możemy wydać na poszczególne działania związane z funkcjonowaniem.

Mimo XXI wieku niestety wielu gastronomów stroni od Excela, dlatego też często nie mają wiedzy, że ich luka budżetowa powiększa się z każdym dniem, a obrót firmy, to tak naprawdę mielenie środków i tymczasowy ratunek dla sytuacji.

Realizując powyższe działania należy podejść z dystansem, pełną świadomością, nie patrzeć na to co robi konkurencja, nie dać się presji, należy spojrzeć realnie na to, co my możemy zrobić w tej sytuacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz