×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Meal Prep coraz bardziej popularny. Czy zagrozi gastronomii?
Meal Prep staje się coraz bardziej popularny; fot. shutterstock

Meal Prep coraz bardziej popularny. Czy zagrozi gastronomii?

Autor: horecatrends.pl Data: 16 lutego 2023 14:34

Meal Prep, czyli gotowanie na zapas, staje się coraz bardziej widocznym trendem. Czy wpłynie na sprzedaż w gastronomii?

Meal Prep: Co to?

Meal Prep to skrót pochodzący od słów: "meal" (posiłek) i "preparation" (przygotowanie). Chodzi o przygotowanie za jednym razem posiłków na kilka dni oraz takie zaplanowanie jadłospisu, by jak najmniej zmarnować żywności oraz jak najszybciej przygotować danie. Podszykowane składniki i dania Meal Prep przechowuje się w lodówce lub mrozi.

Meal Prep: Domowa dieta pudełkowa

Meal Prep nazywany jest domową dieta pudełkową, ponieważ dania lub półprodukty przechowuje się w pudełkach. 

Meal Prep: Na co uważać?

Największa zaleta Meal Prep jest jednocześnie ich wadą. Posiłków nie powinno się przechowywać zbyt długo w lodówce. Jedzenie może się popsuć i istnieje ryzyko zatrucia pokarmowego. Jeżeli chcemy zaplanować posiłek, który zamierzamy zjeść za co najmniej 3 dni, bezpieczniej będzie go od razu zamrozić. Na długość przechowywania żywności ma wpływ wiele czynników. Lepiej być ostrożnym.

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest higiena pojemników do przechowywania żywności. Przygotowując dania na zapas, trzeba dbać o czystość używanych pojemników oraz lodówki.

Meal Prep: Jakie pojemniki na żywność?

Pojemniki do Meal Prep różnią się m.in. materiałem, z którego są wykonane. W sklepach najczęściej możemy trafić na pojemniki plastikowe. Są one tanie, lekkie i dobrze sprawdzają się jako pojemniki na wynos. Kupując taki pojemnik, warto sprawdzić, czy można w nim podgrzewać jedzenie i jakie są zalecenia dotyczące mycia.

Do Meal Prep bardzo dobrze sprawdzają się pojemniki szklane. Łatwo można je wyparzyć i umyć. Wadą jest natomiast ich waga. Tu także mamy duży wybór: od słoików po specjalne nowoczesne pojemniki szklane specjalnie do domowych diet pudełkowych.

Podczas wyboru odpowiedniego pojemnika warto zwrócić uwagę również na sposób zamknięcia.

Czy Meal Prep zaszkodzi gastronomii?

Moda na przygotowanie posiłków na zapas obejmuje głównie osoby, które wolą same przygotowywać sobie posiłki oraz gotują w domu, dlatego nie jest zagrożeniem dla biznesu restauracyjnego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz