Partnerzy portalu
Międzynarodowy Dzień Cytrynówki. Za co ją cenimy? 31 maja to Międzynarodowy Dzień Cytrynówki/fot. shutterstock

Międzynarodowy Dzień Cytrynówki. Za co ją cenimy?

Autor: www.horecatrends.pl Data: 31 maja 2021 11:15

Ostatni dzień maja to Międzynarodowy Dzień Cytrynówki. Podobno sekretem udanej Cytrynówki jest nie miąższ, ale aromat i smak pozyskany z cienko obranej skórki cytrynowej.

Cytrynówka to rodzaj likieru smakowego o smaku i zapachu cytryny. Napój pozyskiwany z mieszkanki skórki cytrynowej, syropu cukrowego, wody i alkoholu o stężeniu minimum 40% przyrządzonej w odpowiednich proporcjach.

Cytrynówka - właściwości odżywcze

Podobno sekretem udanej Cytrynówki jest nie miąższ, ale aromat i smak pozyskany z cienko obranej skórki cytrynowej. Cytrynówka jest skarbnicą witaminy C i świetnie pić ją w okresie podwyższonej zachorowalności na grypę, przeziębienie i osłabienie. Poza tym ma działanie przeciwgorączkowe, działa także pomocniczo w chorobacz pęcherza i jelit.

Cytrynówka - przepis idealny?

Serwis przepisytradycyjne.pl proponuje przepis na Cytrynówkę idealną - który pochodzi z 1885 roku.

- Cytryny trzeba dokładnie umyć, obrać ze skórki i przekroić na połówki (będzie łatwiej wycisnąć sok). Tak przygotowane cytryny należy zalać 1 litrem spirytusu. Pozostawić cytryny na 24 godziny.

- Następnego dnia przygotowujemy syrop: gotujemy wodę z cukrem.
Cytryny wyjmujemy ze spirytusu i wyciskamy sok. Mieszamy spirytus z sokiem.

- Do naczynia z ostudzonym syropem wlewamy spirytus z cytrynowym sokiem i mieszamy, aby wszystko się dokładnie połączyło.

- Chłodzimy i gotowe 

Cytrynówka pomaga pozbyć się niestrawności po ciężkim posiłku. O jej właściwościach leczniczych decydują m.in. flawonoidy, wykazujące działanie przeciwutleniające i zwalczające nadmiar wolnych rodników, które sprzyjają powstawaniu wielu chorób, m.in. miażdżycy i raka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz