×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Mozaika po kultowej kawiarni Hortex w Łodzi trafi na wystawę
Artystyczna mozaika łódzkiego Horteksu trafi na wystawę Centralnego Muzeum Włókiennictwa/ fot. UMŁ

Mozaika po kultowej kawiarni Hortex w Łodzi trafi na wystawę

Autor: www.propertydesign.pl Data: 08 października 2021 10:12

Mozaika z motywem płatka śniegu, która zdobiła jedną ze ścian powstałej w latach 70. XX w. kawiarni „Hortex” przy łódzkim pasażu im. Schillera, trafi na wystawę Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Kilka lat temu, podczas remontu „Hort Caffe”, które przejęło lokal po „Horteksie”, mozaika będącą dziełem łódzkiego artysty Zbigniewa Władyki została z kawiarni zdemontowana i wylądowała na pobliskim trawniku, gdzie niszczała pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.

Mozaika po kawiarni Hortex w Łodzi trafi na wystawę

Dzisiaj, po dokonaniu niezbędnych renowacji, trafi do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie stanie się elementem powstającej tam nowej wystawy stałej „Miasto – Moda – Maszyna”. Jej główną osią będzie szeroko rozumiany przemysł włókienniczy, który w XIX i XX w. kształtował oblicze Łodzi, wpływał na jej sytuację gospodarczą, społeczną i kulturową.

Miejsce po dziele na ścianie dawnego „Horteksu” nie pozostanie jednak puste. W ramach Łódź Design Festival organizatorzy tego wydarzenia ogłoszą konkurs na projekt nowego architektonicznego obiektu, który zastąpi ten detal.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz