×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

MRiRW: w tym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie można składać do 30 czerwca

Autor: PAP Data: 15 maja 2023 19:29

Wnioski o dopłaty bezpośrednie w tym roku można składać do 30 czerwca; ponadto do 17 lipca 2023 r. został wydłużony czas na złożenie zmian do tych wniosków - podało w poniedziałek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi ws. określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz zgłaszania zmian do tych wniosków w 2023 r. zostało opublikowane w piątek 12 maja.

Zgodnie z rozporządzeniem, wnioski o płatności bezpośrednie, przejściowe wsparcie krajowe, działania obszarowe w ramach II filaru WPR, tj. działanie Rolnictwo ekologiczne, płatności ONW, działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz premie w ramach działania zalesieniowego można składać do 30 czerwca br.

Ponadto do 17 lipca 2023 r. został wydłużony czas na złożenie zmian do tych wniosków.

Resort rolnictwa wskazał, że wniosek o przyznanie płatności obszarowych może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po 30 czerwca, tj. do 25 lipca 2023 r., jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia będzie stosowane zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty.

Według dotychczasowych przepisów, wniosek o przyznanie pomocy należało złożyć od 15 marca do 15 maja, a zmiany wniosku o przyznanie pomocy trzeba było dokonać do dnia 31 maja roku, w którym dany wniosek został złożony.

W uzasadnieniu rozporządzenia wyjaśniono, że wydłużenie terminu składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych ma związek z tym, że w tym roku kampania składania wniosków przebiega po raz pierwszy według nowych zasad, wynikających z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. O dłuższy termin apelowały organizacje rolnicze.

W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Najważniejsza zmiana dotyczy tzw. ekoschematów, czyli sześciu działań związanych z ochroną środowiska i utrzymaniem ziemi w dobrej kulturze rolnej. W wypełnianiu wniosków bezpłatnie pomagają rolnikom eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Nabór jest prowadzony wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz