Partnerzy portalu
Mundial 2022 bez alkoholu na stadionach Mundial 2022 bez alkoholu na stadionach. "FIFA poddała się presji Kataru"/fot. shutterstock

Mundial 2022 bez alkoholu na stadionach

Autor: Adam Tubilewicz Data: 19 listopada 2022 16:00

W czasie meczów mistrzostw świata 2022 w Katarze nie będzie sprzedaży alkoholu na stadionach - informuje FIFA. Kwestia zakazu od samego początku imprezy była przedmiotem sporu organizatora z gospodarzami.

Mundial bez alkoholu?

Jak informują Tariq Panja z The New York Times i Rob Harris ze Sky News, alkohol nie będzie sprzedawany na stadionach podczas MŚ. A to wszystko na dwa dni przed meczem otwarcia.

FIFA miała poddać się presji Katarczyków. Organizacja stanie teraz przed wyzwaniem, ponieważ obowiązuje ją kontrakt sponsorski z koncernem AB InBev. Właściciel m.in. marki Budweiser jest jednym z oficjalnych partnerów imprezy.

Oficjalne konto "Buda" na Twitterze opublikowało krótki komentarz „Cóż, to jest dziwne…” Tweet został jednak szybko usunięty.

Mundial w Katarze 2022 z piwem bezalkoholowym

Jak wynika z wydanego 18 listopada oficjalnego komunikatu FIFA na stadionach w Katarze będzie dozwolona sprzedaż jedynie bezalkoholowego Bud Lighta. 

Piwo będzie można kupić tylko w specjalnych punktach nazwanych „FIFA Fan Festival”. Sprzedaż alkoholu w Katarze jest ściśle kontrolowana. Podobnie jak w wielu krajach muzułmańskich napoje procentowe można kupić jedynie w hotelowych barach i restauracjach położonych z dala od głównych ulic.

„Organizatorzy turnieju doceniają zrozumienie i ciągłe wsparcie AB InBev dla naszego wspólnego zaangażowania w obsługę wszystkich podczas Mistrzostw Świata FIFA Qatar 2022 - czytamy w oficjalnym stanowisku FIFA.

FIFA poddała się presji Kataru w sprawie alkoholu

W ostatnich tygodniach głośno było o tym, że Katar próbuje zmusić FIFA do wprowadzenia zakazu sprzedaży piwa na stadionach podczas meczów mistrzostw świata. 

Jedną z kompromisowych propozycji było przeniesienie stoisk z piwem w mniej widoczne miejsca na stadionach. Kontrowersje wzbudzały także ceny zaproponowane przez organizatora - półlitrowy kubek piwa w przeliczeniu miał kosztować ok. 61 zł.

Katarczycy postawili jednak na swoim i piwo na obiektach mundialu w ogóle nie będzie obecne. 

Mundial w Katarze ze strefami, w których można pić alkohol 

Alkohol w Katarze nie jest całkowicie zabroniony, jednak jego spożywanie w miejscach publicznych zdecydowanie tak. Podróżni przybywający do tego kraju nie mogą wjechać na jego terytorium z alkoholem, nawet jeśli dokonali zakupów w sklepach wolnocłowych na lotniskach.

Turyści mogą spożywać alkohol w tylko niektórych hotelach, restauracjach i klubach. W takich punktach kufel 0,5 litrowy piwa jasnego kosztuje około 18 dolarów, czyli około 90 złotych.

Mundial w Katarze rozpocznie się 20 listopada i potrwa do 18 grudnia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz