×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Na świątecznym stole jest miejsce na piernik babci, ale i na roślinny pasztet
Dobra Kaloria: Przy świątecznym stole nie potrzebujemy radykalizmów. Fot. Materiały prasowe

Na świątecznym stole jest miejsce na piernik babci, ale i na roślinny pasztet

Autor: Anna Wrona Data: 03 grudnia 2022 12:25

- Choć święta w Polsce cały czas są bardzo tradycyjne, to nasze stoły stają się coraz bardziej ekumeniczne. Na świątecznym stole ląduje piernik babci, a obok pojawia się roślinny pasztet. Te produkty się świetnie łączą i wpisują w polską tradycję. Nie muszą ze sobą konkurować. Nie potrzebny jest nam radykalizm przy Wigilijnym stole - mówi Karolina Kubara, współwłaścicielka marki Dobra Kaloria.

Anna Wrona: Dla wegetarian i wegan Wigilia to bardzo przyjazne święto. Ostatnio, dodatkową roślinną opcją na świątecznym stole stają się także zamienniki ryb. Czy w Polsce rośnie zainteresowanie takimi produktami?

Karolina Kubara, współwłaścicielka marki Dobra Kaloria: W odróżnieniu od Świąt Wielkanocnych, Wigilia Bożego Narodzenia jest bezmięsna. Nawet osoby na diecie wegańskiej mogą znaleźć coś dla siebie: zjeść kapustę z grochem czy grzybami czy też inne tradycyjne danie i dalej być w zgodzie ze swoja dietą. Z kolei zamienniki ryb to temat, który pojawił się u nas w zeszłym roku. Dosyć długo szukaliśmy receptury, pozwalającej na stworzenie smacznej roślinnej ryby przypominającej tradycyjną wersję także w strukturze i zapachu.  Premiera kotlecików a’la rybych w marce Dobra Kaloria odbyła się właśnie przed Wigilią, z myślą o osobach, które chciałyby przy świątecznym stole zastąpić rybę z ośćmi – ryba roślinną. Może to śmieszne, ale w roślinnych rybach dla wielu osób ważne jest również to, że nie mają one ości. Produkt ten został tak dobrze przyjęty, że sprzedajemy go cały rok. Przed tymi świętami jest on dostępny dodatkowo w szerszej dystrybucji.

Jak Wasz produkt sprawdził się na świątecznym stole?

Z naszymi kotlecikami a’la rybnymi jest tak, jak z zamiennikami mięsa – ludzie łączą je z produktami tradycyjnymi. Podobnie jak na grilla większość osób kupuje zarówno tradycyjna kiełbasę, jak i roślinna kaszankę, tak samo nasze roślinne ryby często pojawiają się u osób, które obok postawią tradycyjnego karpia w galarecie. Warto mieć na uwadze, że przy wigilijnym stole mogą zasiąść osoby będące na dietach roślinnych. Obserwując stoły świąteczne w mojej rodzinie czy rozmawiając ze znajomymi, mam wrażenie, że choć święta w Polsce cały czas są bardzo tradycyjne, to nasze stoły stają się coraz bardziej ekumeniczne. Na świątecznym stole ląduje piernik babci, a obok pojawia się roślinny pasztet. Te produkty się świetnie łączą i wpisują w polską tradycję. Nie muszą ze sobą konkurować. Nie potrzebny nam jest radykalizm przy Wigilijnym stole.

Roślinne produkty są nie tylko dobre dla naszego zdrowia, dla zwierząt i dla planety, ale są też bardzo wygodne. Wystarczy je tylko podgrzać. Bardzo ułatwia to przygotowania, których na Święta Bożego Narodzenia nie brakuje. Mamy więc roślinną rybę, która świetnie smakuje, pachnie jak ryba, a do jej przygotowania wystarczą 2 minuty. Niektórzy robią naszą rybę w wersji po grecku lub stosują w innych tradycyjnych polskich potrawach.

Czytaj więcej Dobra Kaloria: Przy świątecznym stole nie potrzebujemy radykalizmów

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz