Partnerzy portalu
Najdroższy chleb na świecie - 1480 euro za bochenek Najdroższy chleb świata wypiekany jest koło Malagi i kosztuje 1480 euro za bochenek/ fot. materiały prasowe

Najdroższy chleb na świecie - 1480 euro za bochenek

Autor: PAP Data: 10 maja 2021 10:23

Najdroższy chleb świata wypiekany jest w małej miejscowości Algatocin koło Malagi. Trzeba za niego zapłacić 1480 euro za 400-gramowy bochenek.

  • Do wypieku najdroższego chleba na świecie używa się tylko zdrowych składników najwyższej jakości.
  • Robiony jest z organicznej mąki z komosy ryżowej, nasion chia, płatków owsianych i suszonego pomidora, stosuje się twardą wodę z gór Algatocin, słodzony jest tzw. suchym miodem i doprawiany solą kamienną wydobywaną ręcznie dla uniknięcia szkodzących środowisku detonacji. 
  • Najważniejszym składnikiem, usprawiedliwiającym cenę chleba, jest dodatek jadalnego złota i srebra w postaci pyłu, płatków i listków, dodawanych do masy i posypywanych po bochenku.

Zdaniem właściciela piekarni, Juana Manuela Moreno złoto i srebro nie mają smaku, a chleb "nic nie traci na swoim tradycyjnym smaku, przenoszącym w inną epokę". Jednak, zdaniem piekarza, szlachetne metale mają korzystne działanie dla organizmu, pomagają wyeliminować toksyny i spowalniają starzenie się skóry.

W 2 500 r. p.n.e. w Chinach stosowano złoto w celach leczniczych i uważano je za eliksir przedłużający życie - przypomniał Moreno w rozmowie z międzynarodowym czasopismem opowiadającym o luksusowym stylu życia "Conde Nast Traveler".

Najdroższy chleb świata

Na najdroższy chleb świata nie brakuje klientów - piekarnia wysyła swój specjał głównie do krajów arabskich, Rosji i Chin. "Z ZEA ciągle wysyłają samoloty, aby odebrać chleb i przewieźć go do Dubaju - opowiedział. - A jeden z klientów w Rosji zamówił na raz 11 bochenków i zostawił napiwek w wysokości 500 euro".

Moreno wysyłał także chleb do Los Angeles. W Hiszpanii miał tylko trzech klientów - arabskiego księcia rezydującego w Marbelli, który na swoje wesele zamówił 18 bochenków, znanego youtubera, który chciał go pokazać na swoim kanale, oraz pewnego emeryta, który "nie chciał umrzeć bez skosztowania tego chleba".

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz