Partnerzy portalu
Niezwykły szef kuchni ma szansę na Pokojową Nagrodę Nobla fot. za worldcentralkitchen.org

Niezwykły szef kuchni ma szansę na Pokojową Nagrodę Nobla

Autor: www.horecatrends.pl Data: 07 stycznia 2019 14:50

José Andrés, szef kuchni, który założył World Central Kitchen - organizację charytatywną niosącą pomoc przez karmienie ofiar katastrof oraz zajmującą się edukacją w zakresie zdrowego gotowania, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Organizacja World Central Kitchen powstała w 2010 r., po trzęsieniu ziemi na Haiti, gdzie nakrmiono potrzebujących. Potem były posiłki dla ludzi znajdującym się w innych strefach katastrof na całym świecie, w tym w Houston, Teksasie,  Panamie, czy Gwatemali. 

World Central Kitchen zrzesza lokalnych szefów kuchni i wolontariuszy, którzy nie tylko karmią, ale także edukują, dzięki potrzebujący mogą stać się bardziej samodzielni by lepiej radzić sobie przy potencjalnym kolejnym zagrożeniu. 

Oprócz swoich wysiłków humanitarnych, Andrés prowadzi blisko 30 restauracji na całym świecie.

Jeśli José Andrés zostanie laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, będzie pierwszym kucharzem, który zdobędzie to odznaczenie. W puli jest 300 nominowanych. Werdykt kapituły będzie znany w październiku 2019 roku.

José Andrés pochodzi z południa Hiszpanii. Ukończył szkołę gastronomiczno-hotelarską w Barcelonie. Pracował jako osobisty kucharz admirała marynarki, a potem - pracując na statkach hiszpańskiej floty - odwiedził Afrykę, wyspy Atlantyku, Amerykę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz