Orlen wykorzysta zużyte oleje posmażalnicze z gastronomii Orlen ruszył z nowym projektem; fot. PAP/Leszek Szymański

Orlen wykorzysta zużyte oleje posmażalnicze z gastronomii

Autor: PAP Data: 22 marca 2022 11:30

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych, m.in. powszechnie dostępnego zużytego oleje posmażalniczego pochodzącego z branży gastronomicznej i hotelarskiej.

PKN Orlen poinformował we wtorek, że zakład Orlen Unipetrol w Litvinowie w Czechach uzyskał właśnie certyfikację umożliwiającą produkcję petrochemiczną z wykorzystaniem uwodornionych olejów roślinnych - HVO. Koncern podał też, że innowacyjna technologia uwodornienia przepracowanych olejów spożywczych rozwijana jest w ramach Grupy Orlen również w Polsce - w rafinerii w Płocku.

Zużyty olej z gastronomii

"Częściowe zastąpienie ropy naftowej alternatywnym surowcem umożliwia redukcję emisji i jest odpowiedzią na oczekiwania regulacyjne i rynkowe" - podkreślił PKN Orlen. Wyjaśnił przy tym, że uwodornione oleje roślinne - HVO są bio-surowcem, który może zastępować ropę naftową, jako wsad do produkcji biokomponentów do paliw oraz monomerów i polimerów - do wytwarzania HVO można wykorzystywać między innymi powszechnie dostępne zużyte oleje posmażalnicze pochodzące z branży gastronomicznej i hotelarskiej, traktowane dotychczas jako materiały odpadowe.

PKN Orlen poinformował, iż w ramach testów prowadzonych w zakładzie Orlen Unipetrol w Litvinovie potwierdzono, że produkty uzyskiwane z użyciem HVO mają takie same właściwości jak materiały w całości wykonane z surowców konwencjonalnych.

"Zrównoważone inwestycje w segmencie petrochemicznym są kluczowym elementem strategii ORLEN2030, przybliżającym koncern do osiągnięcia neutralności emisyjnej. Wspieramy rozwój gospodarki w obiegu zamkniętym poprzez kolejne inwestycje w produkcję biomateriałów oraz wykorzystanie surowców z recyklingu" - powiedział prezes Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak.

Jak podkreślił, do 2030 r. Grupa Orlen osiągnie moce w recyklingu, przede wszystkim plastików, na poziomie do 0,4 mln ton.

Dyrektor ds. rozwoju, technologii i efektywności w Grupie Orlen Unipetrol Martin Ruzicka wyjaśnił, że po pierwszych testach oraz pomyślnym przejściu procesu certyfikacyjnego przeprowadzono tam kolejne testy produkcyjne, w których uzyskano bio-cyrkularny polipropylen, tworzywo powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej, motoryzacyjnej i opakowaniowej.

"Metoda ta może jednak posłużyć również do produkcji polietylenu, etylenu czy benzenu. Ze 100 ton materiału wsadowego uzyskaliśmy 95 ton certyfikowanego tworzywa. Obecnie jesteśmy w stanie przetwarzać ok. 5 tys. ton HVO rocznie, ale wkrótce nasze zdolności produkcyjne mają się podwoić" - zaznaczył Ruzicka.

PKN Orlen zapowiedział, że wyprodukowany w Czechach bio-cyrkularny polipropylen będzie wykorzystywany do dalszych testów i badań realizowanych we współpracy z wybranymi odbiorcami, którzy również są zobowiązani do przejścia procesu certyfikacyjnego, tak by cały łańcuch wartości był zgodny z założeniami certyfikacji. "Zakończenie tego procesu umożliwi rozpoczęcie produkcji na skalę komercyjną" - dodał koncern.

Jak podkreślono w informacji, "technologie wykorzystujące uwodornione oleje roślinne zostaną również wdrożone w zakładzie PKN Orlen w Płocku".

"Do 2024 r. powstanie tam instalacja HVO, w której na skalę przemysłową wprowadzona zostanie technologia uwodornienia oleju rzepakowego, oleju posmażalniczego - UCO lub ich mieszanek. Produkt końcowy będzie stosowany jako dodatek do oleju napędowego lub paliwa lotniczego JET" - podał koncern. Według niego, wydajność instalacji HVO może wynieść ok. 300 tys. ton uwodornionego oleju rocznie.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz