×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Owady jadalne. "Upłynie trochę czasu zanim pojawią się masowo w daniach restauracyjnych"
Marta Glinka, strateg marki, buduje wyróżniające marki w branży spożywczej i gastronomicznej, analizuje trendy./fot. materiały prasowe

Owady jadalne. "Upłynie trochę czasu zanim pojawią się masowo w daniach restauracyjnych"

Autor: MB Data: 17 lutego 2023 15:14

- W styczniu Komisja Europejska dopuściła kolejne gatunki owadów do sprzedaży w różnych formach. Mimo coraz większego zainteresowania producentów nie są to produkt łatwe do sprzedaży - z uwagi na dużą barierę konsumentów przed ich spożywaniem - mówi nam Marta Glinka, strateg marki, buduje wyróżniające marki w branży spożywczej i gastronomicznej, analizuje trendy.

Owady jadalne to przyszłość gastronomii?

Na świecie jest ponad 2000 gatunków owadów jadalnych, które stanowią pożywienie dla milionów ludzi. To cenne źródło białka, tłuszczu czy witamin, a także składnik, którego spożywanie ma pozytywny wpływ na środowisko i klimat. 

- Jego popularność rośnie także w Europie, co związane jest z rosnącym zainteresowaniem jedzeniem funkcjonalnym i składnikami superfoods. Jednak jedzenie owadów  wywołuje nadal u większości osób z naszego kontynentu niechęć i zmiana tego wymaga czasu i edukacji - mówi Marta Glinka.

 Komisja Europejska dopuściła kolejne gatunki owadów do sprzedaży w różnych formach. Nie są to produkt łatwe do sprzedaży, z uwagi na dużą barierę konsumentów przed ich spożywaniem.

- Łatwiej będzie nam zaakceptować owady w formie ukrytej - w przekąskach czy w proszku, na pewno nie będziemy chcieli oglądać opakowań ze zdjęciami insektów czy insektów na talerzach. Upłynie trochę czasu zanim produkty z owadów pojawią się masowo w daniach restauracyjnych, w formie mączek czy półproduktów, z których będzie można przygotować np. burgery czy pulpety. Moim zdaniem jest to jednak nieuniknione i na pewno prędzej czy później nastąpi  - mówi Marta Glinka.

Czynnikiem decydującym będzie  edukacja konsumentów o pozytywnym wpływie owadów na zdrowie, a także na środowisko, które mają dla nich coraz większe znaczenie.

- W przyspieszeniu tego procesu mogą być pomocne także względy ekonomiczne, gdyż nieustannie, a ostatnio coraz intensywniej ze względu na sytuację na świecie poszukujemy źródła pożywienia o bogatym składzie, a jednocześnie niskim koszcie wytworzenia - dodaje Marta Glinka.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz