Partnerzy portalu
Pandemia wpłynęła na zwyczaje żywieniowe pracowników Pandemia wpłynęła na codzienne zwyczaje żywieniowe pracowników; fot. shuttterstock

Pandemia wpłynęła na zwyczaje żywieniowe pracowników

Autor: horecatrends.pl Data: 13 maja 2021 11:20

Ponad jedna trzecia badanych przez ABR SESTA i Fitness Catering przyznaje, że podczas pandemii częściej zamawia jedzenie na wynos.

  • Pandemia zwiększyła częstotliwość zamawiania gotowego jedzenia.  Częstotliwość zamawiania posiłków zwiększyła się bardziej zauważalnie wśród osób pracujących wyłącznie zdalnie (44%)
  • Część pracowników (28%) przyznaje, że jest zmęczona zakupami i gotowaniem
  • 68% badanych deklaruje, że zdrowe odżywianie jest dla nich ważne lub bardzo ważne, a 43% jest zdania, że najlepiej korzystać z rozwiązań przygotowywanych przez dietetyka

Po roku od pojawienia się pierwszego potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce sprawdzono, jak pandemia wpłynęła za zwyczaje żywieniowe Polaków.

– Praca zdalna, hybrydowa, ograniczenia dotyczące spotkań, zamykane szkoły i przedszkola - to wszystko w największym stopniu wpłynęło na osoby aktywne zawodowo. Zapytaliśmy 800 pracujących Polek i Polaków co i w jakim stopniu zmieniła pandemia w ich odżywianiu, jak pandemia wpłynęła na ich pracę, motywacje, samopoczucie – mówi dr Paweł Jurowczyk, Senior Strategic Project Manager z ABR SESTA

Pandemia wpłynęła na codzienne zwyczaje żywieniowe pracowników. Po pierwsze zwiększyła się częstotliwość zamawiania gotowego jedzenia. Zjawisko to dotyczy w zasadzie wszystkich grup wiekowych – najwyższe jest w grupach 18-24 (48%) oraz 25-34 lat (39%), najniższe wśród osób 55+, ale nawet w tej grupie odsetek częściej zamawiających jedzenie na wynos jest równy 24%. Nie bez znaczenia jest ocena własnej sytuacji finansowej – osoby oceniające ją najlepiej znacznie częściej zamawiają posiłki (54%). Częstotliwość zamawiania posiłków zwiększyła się bardziej zauważalnie wśród osób pracujących wyłącznie zdalnie (44%) niż wyłącznie w biurze (31%). Obecnie 55% pracowników przyznaje, że korzysta z oferty gotowych posiłków, przy czym 50% – raz gotuje, raz zamawia, 45% zawsze przygotowuje w domu posiłki lub przygotowuje je ktoś z domowników a 5% – korzysta wyłącznie z zakupionych dań.

Po drugie – część pracowników (28%) przyznaje, że jest zmęczona zakupami i gotowaniem, odsetek ten rośnie w przypadku kobiet (32%) oraz respondentów w wieku 25-34 lata (35%). Nieco częściej zakupami i gotowaniem są zmęczone osoby pracujące wyłącznie zdalnie (32%) lub hybrydowo (31%).

Jednocześnie 68% badanych deklaruje, że zdrowe odżywianie jest dla nich ważne lub bardzo ważne, a 43% jest zdania, że najlepiej korzystać z rozwiązań przygotowywanych przez dietetyka. Mimo iż połowa badanych (51%) uważa, że samodzielne przygotowanie zdrowej diety jest czasochłonne, a co trzeci (35%) – że jest trudne, zdecydowana większość (85%) badanych codzienne posiłki przygotowuje we własnym zakresie, w domu. Wysoki jest jednak odsetek osób, które decydują się na gotowe posiłki – czy to zamówione z restauracji, przygotowane przez firmę cateringu dietetycznego czy kupione w sklepie po drodze do pracy.

– Z wyników naszego poprzedniego badania z okazji Dnia Wegetarianizmu we wrześniu ubiegło roku na ogólnej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków wynika, że z diet pudełkowych korzystało 2% osób aktywnych zawodowo. Odsetek zamawiających posiłki wyniósł wtedy od 2% wśród mieszkańców małych miejscowości, do 4% wśród mieszkańców największych polskich miast. Wyniki obecnego badania pokazują, że to już 8% aktywnych zawodowo mieszkańców miast, a statystyki dotyczące wielkości miejscowości są dwukrotnie większe – dodaje dr Paweł Jurowczyk

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz