Partnerzy portalu
Piękny zadbany trawnik w Twoim obiekcie bez pomocy ogrodnika. Czy to możliwie?

Piękny zadbany trawnik w Twoim obiekcie bez pomocy ogrodnika. Czy to możliwie?

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez Husqvarna Data: 15 czerwca 2021 13:38

Pielęgnacja dużych terenów zieleni jest czasochłonna i kosztowna. Tym, którzy chcą cieszyć się zadbanym trawnikiem bez większego wysiłku, z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Mowa o robotach koszących, które bez wątpienia stanowią opłacalną inwestycję, jeśli szukasz sposobu na ograniczenie nakładów pracy i środków finansowych przy koszeniu rozległych terenów zieleni. Sprawdź, jakie wymierne korzyści wynikają z użytkowania profesjonalnych kosiarek automatycznych zasilanych akumulatorowo.

Tereny zieleni: dlaczego warto je pielęgnować?

Teren zieleni wokół hotelu czy obiektu wypoczynkowego to miejsce niebanalne i funkcjonalne. Odpowiednio zagospodarowany i zadbany, jest jego wizytówką, podnosi wartość estetyczną, umożliwia organizację imprez plenerowych i stanowi dodatkową atrakcję dla gości. Poprawia też mikroklimat najbliższego otoczenia. Piękny trawnik i cicha okolica niewątpliwie zachwycą nie tylko miłośników wypoczynku na łonie natury. Dlatego właśnie tereny zieleni w obiektach powinny być starannie pielęgnowane.

Aby trawnik dobrze wyglądał, był gęsty, soczyście zielony, bez chwastów i mchu, wymaga szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. Jedną z podstawowych i nieuniknionych czynności jest regularne koszenie. Im częściej trawa jest ścinana, tym lepiej się krzewi i zdrowo wzrasta. Systematyczne koszenie wymaga jednak nakładów pracy i czasu, a często również nakładów finansowych. Profesjonalny zarządca obiektu fachowo zajmie się terenem zieleni, ale usługi te nie są tanie, a specjalistów w tej dziedzinie brakuje na rynku. Tradycyjne kosiarki pochłaniają sporo czasu i wysiłku dedykowanego do tych zadań pracownika. Dlatego koszenie trawnika warto powierzyć inteligentnemu robotowi koszącemu Husqvarna, aby ogrodnik mógł zająć się bardziej wymagającymi pracami pielęgnacyjnymi.

Profesjonalne roboty koszące Husqvarna – piękny trawnik bez wysiłku

Marka Husqvarna, jako światowy lider na rynku automatycznych kosiarek, zaprojektowała profesjonalne roboty koszące, dla których ani wielkość powierzchni (teren może obsługiwać kilka robotów), ani ukształtowanie terenu, nasadzenia czy architektura ogrodowa nie stanowią problemu. Maszyny pracują samodzielnie i efektywnie na każdym terenie, w różnych warunkach, również podczas deszczu. Zapewniają przy tym doskonały wygląd i kondycję trawnika. Ultra cichy napęd zastosowany w robotach (59 dB) sprawia, że pracują one niemal bezszelestnie, nie zakłócając spokoju gościom czy pracownikom obiektu. Maszyny także bardzo efektywnie wykorzystują energię. Do obsługi przez kosiarkę automatyczną Automower® 1000 m² trawnika potrzeba energii elektrycznej porównywalnej do zasilania 11W żarówki.

Robot koszący Husqvarna dbający o tereny zieleni (fot.mat.pras)

Profesjonalne roboty koszące Automower® zyskują coraz większą rzeszę zwolenników wśród zarządców obiektów hotelowych, komercyjnych, terenów publicznych, boisk sportowych czy pól golfowych. Maszyny z serii 500 obsługują zróżnicowane trawniki, przycinając trawę z wydajnością średnio 200 m²/h, z licznymi przeszkodami, wąskimi przejściami i stromymi zboczami do 70 %. Takie pochyłości z łatwością kosi model 535 AWD. Wyposażony w napęd na wszystkie cztery koła – to istny alpinista wśród kosiarek automatycznych. Roboty serii 500 dzięki aplikacji Automower® Connect na smartfonie i usłudze Husqvarna Fleet Services™ można z łatwością monitorować i zdalnie zarządzać całą flotą maszyn z dowolnego miejsca na świecie. W tym czasie pracownicy odpowiedzialni za pielęgnację zieleni obiektu mogą realizować inne, ważniejsze zadania niż koszenie trawnika.

Bezobsługowa pielęgnacja terenu zieleni – robot koszący Husqvarna (fot.mat.pras.)

Dowiedz się więcej: Roboty koszące do pielęgnacji parków i ogrodów zieleni

Doskonała jakość trawnika

Roboty Husqvarna wyróżniają się unikalną techniką koszenia, która gwarantuje doskonałe efekty każdego dnia w postaci równo skoszonego, gęstego trawnika o intensywnie zielonym kolorze, bez mchu i chwastów. Maszyny obsługują zróżnicowane trawniki, z licznymi przeszkodami, wąskimi przejściami i stromymi zboczami. Nie ma potrzeby zbierania skoszonej trawy, bo roboty koszą regularnie niewielkie jej przyrosty, za pomocą ostrych jak brzytwa obracających się noży. Skoszone drobne ścinki spadają na ziemię i rozkładają się tworząc naturalny nawóz, wspomagający zdrowy wzrost trawnika. Mulczowanie ogranicza także parowanie wody z gleby. Trawa często koszona krzewi się i gęstnieje, co po kilku tygodniach daje widoczny, dodatni efekt jakościowy.
Nieregularny sposób poruszania się robotów, sprawia, że trawa koszona jest z różnych stron, dzięki czemu powstaje jednolity trawnik, przypominający kobierzec i co ważne – bez śladów kół. Na doskonałe efekty pielęgnacji mają także wpływ inteligentne technologie i zaawansowane funkcje, jakie posiadają roboty koszące Automower®.

Ekologiczna praca

Profesjonalne roboty koszące to doskonała alternatywa dla maszyn spalinowych. Kosiarki Automower® zasilane są akumulatorowo, a więc nie emitują szkodliwych spalin, dbając tym samym o środowisko naturalne. Wyposażone są w funkcję ECO – podczas ładowania lub parkowania maszyny w stacji dokującej, przewody ograniczające i doprowadzające nie pobierają prądu.
Co więcej, roboty Automower® wyposażone w napęd Ultra Silent pracują bardzo cicho (59 dB), nie zakłócają nikomu spokoju, przez co mogą kosić trawę w miejscach wymagających ograniczenia hałasu.
Eliminują również konieczność utylizacji skoszonej trawy.

Niskie koszty eksploatacji i oszczędność czasu

Roboty koszące Automower® to inwestycja, która się opłaca. W perspektywie czasu dają realne oszczędności. Zostały opracowane z myślą o długoletniej pracy, nie wymagają skomplikowanej konserwacji oraz czasochłonnych przeglądów i drogich części. Eliminują także koszty związane z zakupem paliwa, olejów i innych akcesoriów, które są niezbędne przy użytkowaniu tradycyjnych kosiarek.
Zasilane akumulatorowo roboty Automower® są energooszczędne. Optymalnie gospodarują energią, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu (m.in. tryb ECO). Przykładowo, średnie zużycie energii przy maksymalnym wykorzystaniu kosiarki automatycznej Husqvarna na obszarze 1000 m² to 8-10 kWh miesięcznie. Jest to ułamek kosztów użytkowania kosiarek tradycyjnych, a w rezultacie oznacza to niższe nakłady finansowe na utrzymanie trawnika.
Trzeba też pamiętać, że roboty koszące pracują samodzielnie, a więc pracownik odpowiedzialny za pielęgnację terenów zieleni może zająć się ważniejszymi zadaniami, jak chociażby pielęgnacją roślin wymagających wprawnej ręki i doświadczenia. Maszyny te pozwalają więc na lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich.

Zaawansowane bezpieczeństwo użytkowania

Roboty do koszenia Husqvarna są bezpieczne dla otoczenia. Z powodzeniem mogą pracować w miejscach publicznych i na terenach otwartych. Posiadają przemyślaną konstrukcję w trosce o bezpieczeństwo pracy i użytkowania. Ostrza są zabudowane, umiejscowione z dala od krawędzi obudowy, chowają się w chwili podniesienia lub przewrócenia maszyny. W przypadku kontaktu z przeszkodą, noże chowają się w dysku tnącym, zaś czujniki wykrywają unoszenie lub przewrócenie i automatycznie zatrzymują pracę kosiarki. Wybrane modele robotów Automower® posiadają funkcję zdalnego wykrywania obiektów wykorzystującą technologię ultradźwiękową i z ich pomocą lokalizują przeszkody, zmniejszają prędkość, aby zmienić kierunek jazdy i uniknąć zderzenia.

Maszyny są również doskonale zabezpieczone przed kradzieżą. Jeżeli kosiarka zostanie podniesiona lub zabrana z miejsca pracy, rozlegnie się donośny alarm, który można dezaktywować tylko za pomocą unikalnego kodu PIN. Profesjonalne roboty koszące Husqvarna wyposażone są w system GPS, który umożliwia śledzenie pozycji urządzenia w przypadku ewentualnej kradzieży.

Monitorowanie robotów koszących

Wszystkie roboty koszące Automower® z serii 500 mają fabrycznie wbudowaną łączność (GSM) i sensory Husqvarna Fleet Services™. Daje to szereg dodatkowych korzyści. Pozwala m.in. na uruchamianie, zatrzymywanie maszyny, zmianę wysokości koszenia, śledzenie pozycji lub modyfikację harmonogramu pracy z dowolnego miejsca na świecie za pomocą urządzeń mobilnych.

Husqvarna Fleet Services™ to cyfrowy system zarządzania flotą, który pozwala monitorować i kontrolować posiadane kosiarki automatyczne przez cały czas za pomocą telefonu, tabletu lub laptopa. Umożliwia to sprawdzanie statystyk maszyn, czyli kiedy i jak długo pracowały czy historii przeglądów. Poza tym Husqvarna Fleet Services™ daje dostęp do kalkulatora śladu węglowego, który dostarcza informacje niezbędne do ograniczania emisji CO2.

Jaki robot koszący do zastosowań profesjonalnych wybrać?

Husqvarna w ofercie posiada 4 roboty serii 500, jednak do pielęgnacji trawników wokół hoteli czy obiektów wypoczynkowych z powodzeniem mogą być wykorzystywane wszystkie maszyny Automower®. Wybór danego modelu jest uzależniony od wielkości obszaru pracy, rodzaju i ukształtowania terenu.

Automower® 520

Robot koszący Automower® 520 doskonale sprawdza się przy pielęgnacji terenów o złożonym kształcie do 2200 m², z wąskimi przejściami, licznymi przeszkodami oraz zboczami o nachyleniu do 45%. Wyposażony jest w szereg inteligentnych funkcji. Zegar pogodowy dostosowuje czas pracy do warunków atmosferycznych i tempa wzrostu trawy, spiralne koszenie wyrównuje różnice, gdy tylko maszyna wykryje trawę wyższą niż średnia jej wysokość, zaś nawigacja wspomagana jest przez GPS. Kosiarka może być kontrolowana zdalnie za pomocą smartfona. Ma również fabrycznie wbudowany sensor Husqvarna Fleet Services™.

Robot koszący Husqvarna Automower 520

Automower® 550

Profesjonalny robot koszący Automower®️ 550 przystosowany jest do obsługi rozległych terenów zieleni. Sprawnie pokonuje wzniesienia o nachyleniu do 45% oraz wąskie przejścia (od 60 cm). Oprócz systemu GPS, zegara pogodowego, koszenia po spirali, posiada także zdalne wykrywanie obiektów. Automower® 550 może być także kontrolowany i konfigurowany z poziomu urządzeń mobilnych.

Robot koszący Husqvarna Automower 550

Automower® 535

AWD Automower® 535 AWD to robot do zadań specjalnych. Wyróżnia się przegubową konstrukcją i innowacyjnym napędem na wszystkie 4 koła, dzięki czemu z łatwością radzi sobie z nierównym terenem i może pracować na bardzo stromych stokach czy wałach o nachyleniu aż do 70% tj. w miejscach niedostępnych czy niebezpiecznych dla operatorów tradycyjnych maszyn. Ponadto jest w pełni funkcjonalny i wyposażony w szereg inteligentnych funkcji – wbudowany GPS, zegar pogodowy, zdalne wykrywanie obiektów. Maszyna może być również zdalnie monitorowana i zarządzana.

Robot koszący Husqvarna Automower 535 AWD

Wszystkie roboty Automower® serii 500 za pomocą przycisku „park” na stacji ładującej można przywołać do tejże stacji, co jest niezwykle wygodne podczas pracy maszyn w miejscach publicznych.

Nowe modele – technologia EPOS

W kwietniu 2021 r. swój debiut miał najnowszy model robota koszącego Automower® w technologii EPOS. Unikatowe rozwiązanie w maszynach do profesjonalnych zastosowań nie wymaga instalacji fizycznych przewodów ograniczających i doprowadzających i oparte jest na systemach nawigacji satelitarnej, umożliwiające koszenie w tzw. wirtualnych granicach. Instalacja robota jest bardzo prosta i szybka. Potrzebujesz wyznaczyć wirtualne granice, zdefiniować tymczasowe lub stałe wykluczone lub niedostępne obszary pracy dla robota? Zrobisz to sprawnie za pomocą smartfona i aplikacji AppDrive, Unikatowa technologia EPOS zwiększa elastyczność i zastosowanie profesjonalnych robotów Automower® do obsługi rozległych terenów zieleni. Dlaczego? Otóż, teraz kosiarki automatyczne Automower® mogą efektywnie pracować na terenach dotychczas niedostępnych takich jak obszary przechodzące przez twarde powierzchnie (asfaltowe ścieżki, betonowe podjazdy, alejki wyłożone kostką, itp.). Warunkiem jest jedynie niezakłócona widoczność nieba do płynnego przepływu sygnałów satelitarnych. Już dziś możesz przetestować unikalną technologię EPOS kontaktując się bezpośrednio z Husqvarna Poland – szczegóły znajdziesz na stronie internetowej. Jeśli nie wiesz, którego robota koszącego wybrać, skontaktuj się z Autoryzowanym Dilerem Husqvarna. Przedstawiciel pomoże nie tylko dobrać najodpowiedniejszy model, ale także pomoże z jego instalacją, konfiguracją czy przeprowadzi krótki instruktaż obsługi. Sieć dilerska Husqvarna to także usługi serwisowe i niezbędna pomoc techniczna – naprawy, oryginalne części oraz akcesoria.

Podobał się artykuł? Podziel się!