Partnerzy portalu
Plastikowa rewolucja. Które jednorazówki pożegnamy na zawsze? W lipcu z UE powinny zniknąć plastikowe produkty jednorazowego użycia takie jak m.in.: kubeczki, sztućce, mieszadełka/ fot. shutterstock

Plastikowa rewolucja. Które jednorazówki pożegnamy na zawsze?

Autor: www.horecatrends.pl Data: 30 czerwca 2021 10:10

W lipcu mają zniknąć z całej UE tony jednorazowych "plastików" w ramach tzw. rezolucji plastikowej. Kiedy pożegnamy się na zawsze ze sztućcami i kubeczkami?

Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę "The Single-Use Plastics Directive", zwaną również dyrektywą plastikową w 2019 roku. Na terenie UE sprzedaż tworzyw sztucznych, głównie jednorazowych naczyń, patyczków higienicznych, kubeczków, sztućców czy rurek do napojów, będzie nielegalna. 

Polska ma opóźnienie w tej kwestii - nie ma nadal odpowiednich przepisów krajowych, wprowadzających dyrektywę w życie, więc na to, że pojawią się one do lipca, szansa jest niewielka.

Plastiki zanieczyszczają wody i lądy

Plastikowe "jednorazówki" stanowią 70 proc. odpadów morskich. Na liście zakazanych produktów znalazły się też plastikowe torby na zakupy czy pojemniki na żywność fast food.

Polak zużywa średnio ok.160 kg opakowań rocznie. To mniej niż średnia w UE, jednak zużycie stale rośnie - informuje Polski Instytut Ekonomiczny. 

W Polsce dominują opakowania z tworzyw sztucznych (około 40 proc.), które składają się po połowie z opakowań elastycznych (torebki, folie itd.) i opakowań sztywnych (butelki, pudełka itd.). Opakowania z papieru to około 37 proc., metali lekkich - 12 proc., a szkła - około 10 proc. Głównymi odbiorcami opakowań są producenci żywności, którzy odpowiadają za wykorzystanie ponad 60 proc. opakowań, branża farmaceutyczna (7 proc. udział) i kosmetyczna (6 proc.). "Pozostała część zapotrzebowania na opakowania pochodzi od producentów chemii gospodarczej i innych towarów przemysłowych.

Dyrektywa plastikowa - kiedy wejdzie w życie

Na liście zakazanych jednorazowych plastików znalazły się: patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki. Te produkty muszą zniknąć z rynku w tym roku.

Wiele z nich produktów posiada już dzisiaj swoje bardziej ekologiczne odpowiedniki z otrąb czy kartonu.

Na tym jednak nie koniec. W kolejnych latach czekają nas kolejne ograniczenia.

Od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników.  Od 2025 r. wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25% z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. - w 30%. 

Do tego samego roku poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77%, a do 2029 r. - 90%.

Konsumenci za wycofywaniem plastikowych jednorazówek

Z badania agencji IQS wynika, że zakaz produkcji plastikowych słomek, sztućców czy talerzy popiera 74 proc. Polaków. Zdaniem blisko połowy powinno się zmusić producentów do całkowitej rezygnacji z plastikowych opakowań - informuje Newseria.

– Ten typ produktów single-use plastic, czy to kosmetycznych, czy do spożywania posiłków, nie jest nam niezbędny, możemy je spokojnie zastąpić innymi materiałami. Do tego wszystkiego musimy się przyzwyczajać, tak jak przyzwyczailiśmy się do mniejszego zapotrzebowania na foliówki i noszenia toreb wielokrotnego użytku na zakupy – mówi dr inż. Krystian Szczepański.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz