×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Polacy coraz chętniej wybierają piwo bezalkoholowe
Polacy coraz częściej wybierają piwo bezalkoholowe; fot. unsplash

Polacy coraz chętniej wybierają piwo bezalkoholowe

Autor: AW Data: 03 sierpnia 2022 13:13 | Aktualizacja: 03 sierpnia 2022 13:14

Z badań SW Research wynika, że 45% Polaków deklaruje, że mając do wyboru piwo z alkoholem i wersję bezalkoholową coraz chętniej sięga po wariant bezalkoholowy. Badani dostrzegają też coraz więcej zalet piwa bezalkoholowego – właściwości smakowe, orzeźwiające i gaszące pragnienie.

Dlaczego wybieramy piwo bezalkoholowe?

Respondentów, którzy zadeklarowali konsumpcję piwa bezalkoholowego w ciągu ostatnich 2 tygodni, zapytano o przyczyny sięgania po tego typu napoje. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn wskazywali oni na: kwestie smakowe (35%), potrzebę orzeźwienia w ciepłe dni (21%), picie dla towarzystwa, w trakcie imprezy, grilla, oglądania meczu, filmu (21%), potrzebę skutecznego ugaszenia pragnienia (19%), a także potrzebę relaksu lub odprężenia (18%).

Powyższe wyniki wskazują, że piwo bezalkoholowe nie jest już jedynie produktem mającym zastąpić piwo zawierające alkohol, ale samodzielną, odrębną propozycją na rynku napojów. Pomimo to, nadal  część z respondentów sięga po nie w sytuacji, gdy nie może wypić alkoholu, np. 7 na 10 Polaków (70%) uważa, że piwo bezalkoholowe jest świetnym rozwiązaniem na spotkania, po których muszą prowadzić samochód. Z kolei ponad połowa badanych (52%) twierdzi, że w sytuacji, gdy nie mogą pić piwa z alkoholem, a znajdują się w towarzystwie pijącym alkohol,  spożywanie piwa bezalkoholowego pozwala poczuć im się swobodniej.

Zalety piwa bezalkoholowego

Co jednak warte podkreślenia, „bezalkoholowość” piwa 0% nie jest już w ocenie respondentów jedyną jego zaletą. 46% Polaków docenia fakt, że po spożyciu piwa bezalkoholowego czuje się lepiej niż po wypiciu jego alkoholowej wersji. Co istotne, respondenci podkreślają również walory piwa bezalkoholowego w postaci dobrego smaku (38% Polaków twierdzi nawet, że piwo bezalkoholowe smakuje im bardziej niż piwo z alkoholem), właściwości orzeźwiających i gaszących pragnienie.

Większy wybór piw bezalkoholowych na rynku

Powyższe kwestie łączą się również z poprawą dostępności dobrej jakości piw bezalkoholowych na rynku. Z jednej strony, producenci dostrzegając znaczenie tego produktu oferują coraz większy wybór piw bezalkoholowych o dobrych walorach smakowych, a z drugiej – konsumenci, widząc ich większą dostępność, jakość i szerszy wybór, chętniej po nie sięgają. Z naszego badania wynika, że jest to zauważalny trend – 72% Polaków w sklepach dostrzega coraz większy wybór dobrych piw bezalkoholowych – zauważa Piotr Zimolzak Wiceprezes Zarządu SW Research.

Lepsze nawodnienie

Dodatkowo, Polacy doceniają właściwości nawadniające piwa bezalkoholowego – 50% z nich zgodziło się z twierdzeniem, że piwo bezalkoholowe świetnie nawadnia organizm. Teza ta została potwierdzona przez chilijskich badaczy, którzy w 2016 roku zbadali poziom nawodnienia trzech grup piłkarzy, którzy przed treningiem spożywali odpowiednio wodę mineralną, piwo alkoholowe i bezalkoholowe (Castro-Sepulveda i  inni 2016). Wyniki wykazały, że ostatnia grupa sportowców po treningu pozostała najlepiej nawodniona. Jak pokazuje nasze badanie, Polacy również zaczynają w coraz większym stopniu doceniać tę właściwość piwa 0% w porównaniu do spożywania piwa alkoholowego. Przesunięcie akcentu w tym kierunku ma szczególne znaczenie w kontekście letnich upałów, które mogą nasilać się w kolejnych latach – komentuje Adrian Wróblewski dyrektor działu analiz SW Research .

Jednak nie wszyscy przekonani

Zmiany te następują i są zauważalne w naszych wynikach, jednakże w dalszym ciągu istnieje pewna grupa Polaków, która nie jest przekonana do piwa bezalkoholowego. 22% badanych twierdzi, że często, gdy pije piwo bezalkoholowe, słyszy złośliwe komentarze od swoich znajomych. 21% z nich uważa, że piwo bezalkoholowe nie ma smaku. Z kolei, co piąty Polak (20%) twierdzi, że piwo bezalkoholowe to produkt wyłącznie dla kobiet. Osoby, które w ciągu ostatnich 2 tygodni nie sięgały po bezalkoholowe piwo zapytaliśmy o to, dlaczego nie pili tego napoju w ostatnim czasie. Wśród najczęściej pojawiających się odpowiedzi znalazły się: brak przekonania co do smaku lub zapachu piwa bezalkoholowego (34%), brak okazji, potrzeby, czasu (21%) oraz możliwość wyboru piwa alkoholowego (21%).

Potencjał na rynku

Rynek konsumpcji piwa w Polsce przechodzi przeobrażenia, a wzrost znaczenia piwa bezalkoholowego, które przestaje być piwem drugiej kategorii i zajmuje coraz więcej miejsca na sklepowych półkach i w zwyczajach konsumpcyjnych Polaków jest jednym z dwóch (obok wzrostu zainteresowania piwem kraftowym) tego najbardziej widocznych objawów. Należy przypuszczać, że rynek ten czekają dalsze przeobrażenia, będące wyzwaniem dla producentów i dające coraz większy wybór konsumentom – zarówno tym preferującym piwa zawierające alkohol jak i bezalkoholowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz