Partnerzy portalu
Polacy pokochali gruzińską kuchnią. Czy rozsmakują się również w winach z Gruzji? Wina z Gruzji coraz bardziej popularne w Polsce. / fot. materiały prasowe

Polacy pokochali gruzińską kuchnią. Czy rozsmakują się również w winach z Gruzji?

Autor: oprac. JS Data: 02 czerwca 2022 13:31

Wina i kuchnia z Gruzji stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez instytut SW Research na zlecenie National Wine Agency of Georgia (LEPL), agencji rządowej reprezentującej producentów z Gruzji, spośród ankietowanych, którzy próbowali gruzińskiego wina, aż 89% lubi je lub zdecydowanie je lubi.

Za gruzińskimi winami stoi tradycja sięgająca 8000 lat i na świecie wina te uchodzą za wyborne trunki o charakterystycznych nutach smakowo zapachowych. Alazani Valley, Old Tbilisi, czy Saperavi, czyli najbardziej lubiane przez Polaków gatunki win gruzińskich, pochodzą z Kachetii (Kakheti)  - najstarszego na świecie regionu, jeśli chodzi o uprawę winogron, leżącego we wschodniej części Gruzji.

Chociaż nazwy regionów produkcji win gruzińskich nie są powszechnie znane w Polsce, 66% respondentów wskazało w badaniu, że ma pozytywne skojarzenia z Gruzją.  55% ankietowanych ceni gruzińską kulturę kulinarną, a niemal połowa (46%) ankietowanych próbowała już gruzińskiego wina.

Ci, którzy próbowali tego tradycyjnego trunku z regionalnych winnic w Kachetii, Imeretii i Kartlii deklarują, że lubią je za walory smakowe i aromat (70%), a także – co ciekawe – miłe skojarzenia z nimi (33%) – mówi Piotr Zimolzak z instytutu SW Research.

Polacy cenią Gruzję za kuchnię i wino

Polacy deklarują zakup win gruzińskich głównie w specjalistycznych sklepach z winami oraz sklepach z alkoholem - w ten sposób nabywa je 43% ankietowanych. Pozostali ankietowani znajdują wina gruzińskie w supermarketach, hipermarketach oraz dyskontach. 5,6% respondentów pija wina gruzińskie w restauracjach.

Polacy lubią Gruzję, cenią jej kuchnię i wino. To nie dziwi – Gruzja dopracowała do perfekcji połączenie tradycji z nowoczesnością, oferując wysokiej jakości wina. Najmodniejszy w tej chwili na świecie trend win naturalnych i tzw. bursztynowych ma swoje początki właśnie w Gruzji i używanej tam do fermentacji qvevri – glinianych naczyń, które dla utrzymania stałej i niskiej temperatury są zakopywane w ziemi -  mówi Szymon Milonas, sommelier i ambasador win gruzińskich.

Wino nie tylko smakuje, ale także ciekawi Polaków.

Dowodzą tego sami respondenci - spośród respondentów, którzy kupią wino samodzielnie, 35% sprawdza informacje o nim w internecie, 27% prosi o radę sprzedawcę, a 12% pyta lub dzwoni do znajomego.

Polaków śmiało więc można nazwać miłośnikami wina, którzy chętnie i świadomie degustują różne gatunki napoju alkoholowego ze sfermentowanego moszczu winogronowego. A wina gruzińskie należą do chętnie spożywanych win w Polsce ze względu na ich wyważony i starannie skomponowany smak i charakterystyczny zapach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz