Partnerzy portalu
Połowa Polaków wybiera w lokalach kuchnię włoską. W domach też chcemy tak jeść Z ziemi włoskiej do polskiej - pizza i mozzarella podbiły nasze podniebienia. Fot. Archiwum

Połowa Polaków wybiera w lokalach kuchnię włoską. W domach też chcemy tak jeść

Autor: Oprac. KG/Newseria Data: 24 kwietnia 2022 19:48

Kuchnia włoska jest naszą ulubioną kuchnią zagraniczną - deklaruje 48 proc. Polaków w wieku 18-44 lata badanych przez PBS na zlecenie North Coast. Ponad połowa ankietowanych w restauracjach stawia właśnie na dania z Italii - wśród nich króluje pizza. W domach również chętnie sięgamy po włoskie produkty i dania.

Z raportu wynika, że największy odsetek zwolenników kuchni włoskiej znajduje się w przedziale wiekowym 18-29 lat (40 proc.) i 30-44 lata (42 proc.).

- Według przeprowadzonych przez nas badań najpopularniejszą kuchnią zagraniczną w Polsce jest kuchnia włoska. Wskazało ją aż 48 proc. Polaków. Jeśli z kolei spojrzymy na restauracje, to aż 52 proc. klientów wybiera dania kuchni włoskiej, a 70 proc. Polaków wskazuje, że produkty z tej właśnie kuchni są bardzo smaczne - mówi Maciej Stróżyk, prezes zarządu North Coast, importera i dystrybutora włoskich produktów spożywczych.

Rządzi pizza, ale kochamy również makarony

Emiliano Castagna, wiceprezes i członek zarządu Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce podaje, że najbardziej popularnym daniem włoskim w Polsce, według badania, jest pizza. 

- Druga pozycja to makarony we wszystkich postaciach i formatach, z różnymi rodzajami sosów, czy na bazie pomidora, czy na bazie pesto - mówi Emiliano Castagna agencji Newseria Lifestyle.

Preferencje co do wyboru konkretnych potraw uzależnione są od miejsca ich spożywania. Wśród dań zamawianych w restauracji na pierwszym miejscu zdecydowanie króluje pizza (73 proc.), za nią zaś plasuje się spaghetti (32 proc.). Z kolei ulubionymi daniami kuchni włoskiej przygotowywanymi przez Polaków w domu są spaghetti (45 proc.), pizza (20 proc.) oraz inne rodzaje makaronów (11 proc.).

Wśród włoskich serów króluje mozzarella

W domu Polacy najczęściej sięgają po produkty, które kojarzą im się z Włochami. 

- Przykładem są sery, a wśród nich w tej chwili królową jest mozzarella. Ten produkt dzisiaj możemy znaleźć nie tylko na półkach dużych sieci handlowych, ale również w małych sklepikach osiedlowych. Polacy również bardzo chętnie sięgają po włoskie wędliny, makarony, pomidory czy oliwę z oliwek. Bardzo dużą popularnością cieszą się również wina włoskie - wymienia Maciej Stróżyk.

Raport PBS na zlecenie North Coast pokazuje, że wśród najczęściej kupowanych włoskich produktów spożywczych są: makaron (72 proc.), sosy/pesto (53 proc.), ser (50 proc.), oliwa (26 proc.), wędlina (17 proc.) i oliwki (16 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz