×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Polscy turyści oszczędzają. „Negocjują ceny, rezygnują z wyżywienia”
Wakacje stają się towarem luksusowym. Turyści szukają promocji, rezygnują z wyżywienia. Fot. PAP

Polscy turyści oszczędzają. „Negocjują ceny, rezygnują z wyżywienia”

Autor: KG/horecatrends Data: 08 czerwca 2022 08:55 | Aktualizacja: 08 czerwca 2022 08:59

Polscy turyści włączyli tryb oszczędnościowy - negocjują ceny, rezygnują z wyżywienia. Powodem wysokie ceny i rosnące zobowiązania kredytowe. Wakacje stają się towarem luksusowym.

Ekspert Północnej Izby Gospodarczej ze Świnoujścia, dyrektor zarządzający hotelu Hamilton Roman Kucierski przyznaje, że sytuacja branży hotelarskiej nie jest najlepsza.

- Nad morze powoli wracają turyści z Niemiec, co jest dobrym zwiastunem, bo jeszcze miesiąc temu był z tym problem. Kiedy udało się delikatnie opanować konsekwencje wojny to problemem stała się galopująca inflacja i fakt, że Polscy turyści naprawdę oszczędzają na wakacjach - wyjaśnia w komunikacie prasowym ekspert. 

Goście chcą negocjować ceny

Jak podaje Roman Kucierski, pojawiają się próby negocjacji cen.

- Inflacja jest czynnikiem jeszcze mocniej wstrzymującym decyzje turystyczne niż wojna. Ludzie cały czas są w zawieszeniu: co będzie dalej? Wakacje są jednak towarem luksusowym. Nie myślimy o urlopach, gdy skaczą nam do góry raty kredytu czy kiedy nagle okazuje się, że nie mamy z czego oszczędzać - uważa Kucierski.

Andrzej Mielcarek, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie mówi, że sektor turystyczny w pasie nadmorskim nie panikuje, bo obłożenie nie jest złe, ale na pewno nie można mówić, że jest to czas spokojny dla branży.

Łatwiej jest luksusowym hotelom

Najpierw pandemia, potem wojna, a teraz galopująca inflacja i wzrosty cen powoduje, że klienci bardzo oszczędzają.

  - Mamy informacje szczególnie od mniejszych hoteli i pensjonatów, że sytuacja nie jest najlepsza. Hotele luksusowe, adresujące swoją ofertę do bogatych turystów i osób z zagranicy, nie narzekają na obłożenie - mówi Mielcarek. 

Do Izby docierają informacje o odwoływanych rezerwacjach czy o tym, że turyści preferują rezerwacje apartamentów czy pokojów hotelowych bez opcji z wyżywieniem.

- Szukają również oszczędności na rozrywkach. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i na pewno wiele rodzin, widząc swoją sytuację finansową będzie podejmowało decyzje o rezygnacji z wakacji albo o wakacjach zdecydowanie skromniejszych - mówi prezes Izby w Koszalinie

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz