×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Polska kuchnia i polskie dania docenione w popularnym rankingu
Taste Atlas docenił pierogi ruskie; fot. unsplash.com

Polska kuchnia i polskie dania docenione w popularnym rankingu

Autor: Paulina Piwowarek Data: 04 stycznia 2023 14:34 | Aktualizacja: 07 stycznia 2023 09:22

Polska na 14. miejscu wśród najlepszych lokalnych kuchni na świecie. Nasze pierogi czy kotlety wyprzedziły przysmaki z Niemiec, Chorwacji, Węgier, Gruzji czy Belgii.

Rankingi najlepszych kuchni oraz najlepszych potraw świata stworzone zostały przez portal Taste Atlas na podstawie ocen wystawianych przez jego użytkowników. 

Taste Atlas to portal będący przewodnikiem turystycznym po tradycyjnych kuchniach, publikującym recenzje potraw i restauracji. Ranking najlepszych kuchni świata, którego wyniki upubliczniono w końcówce grudnia 2022 roku, obejmuje oceny poszczególnych składników, potraw i napojów. 

Taste Atlas - najsmaczniejsze kuchnie świata

Na pierwszy miejscu znalazła się oczywiście kuchnia włoska uwielbiana na całym świecie. Za nią grecka i hiszpańska. Kolejne miejsca to:

4. Japonia

5. Indie

6. Meksyk

7. Turcja

8. USA

9. Francja

10. Peru

11. Chiny

12. Brazylia

13. Portugalia

14. Polska.

Taste Atlas - najlepsze tradycyjne dania

Nie tylko nasz kraj ogółem został doceniony przez przewodnik. Również poszczególne dania uplasowały się wysoko. Na 16. miejscu znalazły się pierogi ruskie a na 66. kotlet schabowy.

W pierwszej dziesiątce tego rankingu znalazły się mało znane dania, takie jak: japońskie kare (curry w stylu japońskim), brazylijska wołowina picanha, małże Amêijoas à Bulhão Pato po portugalsku czy chińskie pierożki Tangbao i Guotie.

Co ciekawe włoska pizza margherita zajęła „dopiero” 11. miejsce, a japoński ramen – 21.

Gdzie warto zjeść podczas wakacji w Polsce?

W rankingu przedstawiono także najlepsze restauracje serwujące lokalne przysmaki z poszczególnych krajów. Oto, które lokale doceniono w Polsce: Żywe Muzeum Piernika z Torunia, pierogarnia Mandu z Gdańska warszawskie lokale Pracownia Cukiernicza Zagoździński i Pyzy Flaki Gorące czy Żurownia z Katowic.

Czego warto spróbować w Polsce?

W zestawieniach TasteAtlas można znaleźć także rankingi najpopularniejszych polskich dań (pierogi, rosół, zapiekanka), produktów żywnościowych (oscypek, twaróg, kabanosy) czy alkoholi i napojów (starka, krupnik, wódka).

Turystyka w Polsce

Polska ma szansę stać się coraz modniejszym kierunkiem turystycznym, nie tylko ze względu na kuchnię. Jak pisaliśmy, Polska to kierunek, który otwiera zestawienie amerykańskiej telewizji CNN 23 miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku. Ale tu nie walory turystyczne liczą się najbardziej.

Czytaj: CNN: Polska otwiera listę miejsc, które warto odwiedzić w 2023. Powód zaskakuje

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz